BEOGRAD, Srbija je na preregistraciji automobila sa stranim tablicama zaradila oko dvije milijarde dinara, ali špediteri kažu da je Uredba zloupotrijebljena.
Kako piše Politika, Uprava carina Srbije je do 22. jula ocarinila 41 716 automobila prema Uredbi o obaveznoj preregistraciji vozila sa stranim tablicama, naplativši oko milijardu i osamsto miliona dinara carina i poreza na dodatnu vrijednost.
Kako je saopšteno iz Uprave carina, u toku je carinjenje još 33 229 vozila, pa će tako kroz proceduru predviđenu za preregistraciju vozila s crnogorskim tablicama u vlasništvu građana Srbije, ali i onih sa “ekonomskim” registarskim oznakama, proći ukupno 74 945 vozila.
Jedini uslov koji je vlada predvidjela Uredbom o preregistraciji od 21. aprila je da je za uvoz vozila sa crnogorskim tablicama i ino tablicama potrebno da lice s prebivalištem u Srbiji posjeduje važeće ovlašćenje za upravljanje i raspolaganje vozilom, koje je izdato i ovjereno prije prvog januara 2008. godine.
Kao i svaka uredba u državi Srbiji i ova je našla svoja “mala vrata”.
“Većina vozila koja je registrovana zahvaljujući ovoj uredbi stigla je u Srbiju u prethodna dva meseca. Vlasnici su potom falsifikovali ovlašćenja iz raznih zemalja EU, koje ni policija ni carina nisu imali mogućnost da provere, sve i da su hteli”, rekao je za “Politiku” sagovornik stručan u poslovima špedicije, koji je želio da ostane anoniman.
On je rekao da su građani Srbije tek završenom preregistracijom na gubitku, jer su prihodi od carine i PDV-a zapravo mali, zato što je uvezeno na hiljade vozila starijih i više od 15 godina, čija kataloška vrijednost ne prelazi 1.500 evra, pa su drumovi Srbije postali bogatiji za hiljade starih i opasnih automobila.