BEOGRAD, Svjetska finansijska kriza i problem priliva kapitala usporiće izvoz i privredni rast u Srbiji i izazvaće redukciju investicija – smatraju stručnjaci Ekonomskog instituta u Beogradu.
Saradnik ovog instituta Stojan Stamenković rekao je da ne smatra da je Srbija u krizi, ali misli da je “na putu ka krizi”.
Stamenković je istakao da su trenutno posljedice svjetske finasijske krize u Srbiji najuočljivije kod devizne štednje i prodaje kratkoročnih hartija od vrijednosti.
On je ocijenio da smanjenje privrednog rasta u Srbiji može dovesti do socijalnih problema i tenzija izazvanih prinudnim realnim usporavanjem dinamike potrošnje.
Stamenković je, na predstavljanju mjesečnog biltena “Makroekonomske analize i trendovi i konjukturni barometar”, rekao da se problem priliva kapitala neće zadržati samo na pitanju kapitalnog dijela platnog bilansa i uravnoteženja platnog bilansa.
On je ocijenio da su banke u Srbiji likvidne i da čak povlačenje do 60 odsto štednje ne bi značilo suočavanje sa likvidnošću.
“Ne postoje rizici gubitka štednje koja je deponovana, jer nije ulagana u investicione fondove i rizične plasmane na berzama kapitala”, rekao je Stamenković.
On je kritikovao povećanje referentne kamatne stope na 17,75 odsto, ocjenjujući da bi se smanjenjem te stope domaće ekonomske prilike mogle prilagodiiti oskudici ponude kredita, krizi likvidnosti i povećanju kamatnih stopa.
Stamenković smatra da je Srbiji potreban finansijski aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom koji bi uveo disciplinu u vođenje ekonomske politike, ali bi podigao i kreditni i investicioni rejting zemlje.