BEOGRAD, Dinar sve brže klizi, i evro bi u ponedjeljak trebalo da se približi granici od 97,50 dinara. Ubrzanje je sve veće, ali, kraj nije blizu, jer se očekuje i da tokom sljedeće sedmice pada. Vrlo lako se može dogoditi da veoma brzo dostigne, pa i premaši 98, pa i 99 dinara, a da se zatim stabilizuje i vrati na nivo od 96 do 97 dinara. Ne može se očekivati, a u tome se slažu i nadležni i ekonomisti, da će se evropska valuta naći na 95 dinara ili ispod.
Sve ovo je već viđeno i ranijih godina, zbog manjka deviza na tržištu, ali, nikada prije se nije dogodilo da evra ima a da dinar slabi. Naime, država Srbija je razmjenila 484 miliona evra, ali se ove devize nisu pojavile na tržištu, već su sklonjene na račun kod NBS, a centralna banka je emitovala dinare. Višak dinara, pušten u kratkom roku, “naduvao” je evro. U javnosti se špekuliše da je tome doprinjela i isplata akcija građanima, ali u centralnoj banci smatraju da to nije uzrok.
Isplata po 1.700 dinara građanima Srbije, prema riječima Bojana Markovića, viceguvernera, koja je počela 6. januara, neće dovesti do većih poremećaja na dnevnom deviznom tržištu, jer neće svi građani da pohrle i da za taj novac kupe 17,18 evra u mjenjačnicama. Neki će, kako ističe Marković, taj novac zadržati da plate, na primjer, račun za struju. Ono što se neće desiti, jeste da dođe do koncentrisanog priliva svih ovih sredstava na devizno tržište koje bi moglo da dovede do nekih poremećaja.
– Država je pred kraj godine razmjenila evre za dinare kod NBS i te devize se nisu pojavile na međubankarskom deviznom tržištu, pa nisu ni mogle da utiču na kretanje kursa, kako sugerišu neki ekonomisti – ističe Bojan Marković, vuceguverner NBS. – Evri koje je pretvorila država i za njih dobila dinare da bi isplatila svoje budžetske obaveze (plate, penzije, socijana davanja) i dalje se nalaze u deviznim rezervama. Mjesečno zaduženje iznosi oko 50 miliona evra. Razlika je samo što nisu na računu države, nego na računu Narodne banke. Svaki dinar koji je po tom osnovu emitovala Narodna banka, dakle, ima svoje pokriće u evrima i nema govora o ocjenama da je NBS štampala dinare bez pokrića.
Prema podacima NBS, naglašava Marković, primarna emisija je od 29. do 31. decembra povećana za 47 milijardi dinara, jer je država prodala devize u iznosu od oko 480 miliona evra. Iako je veći dio tog novca ostao na računu države, dio, zajedno sa ostalim regularnim budžetskim plaćanjima, pušten je u opticaj preko banaka u izuzetno kratkom roku. Sredstva na računima banaka su u posljednja tri decembarska dana povećana za 8,9 milijardi dinara.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.