BEOGRAD, Mjere štednje vlade Srbije nisu obuhvatile poslanike koji i pored toga što su zaposleni u skupštini primaju dnevnice za svaku sjednicu srpskog parlamenta.
Dnevnice su utvrđene zakonom, kažu u Administrativnom odboru, pa se samo promjenom zakona i mogu ukinuti. Riječ je o Zakonu o primanjima narodnih poslanika iz 1991. godine, koji je nekoliko puta mjenjan sa ciljem da se smanje troškovi.
Administrativni odbor je utvrdio da pravo na punu dnevnicu imaju svi poslanici koji su učestvovali u radu parlamenta i prije i popodne, a polovinu dnevnice dobija ako prisustvuje samo jednom dijelu sjednice.
Dnevnice dobijaju i poslanici koji su na stalnom radu u parlamentu (i po tom osnovu primaju platu) i oni koji su zaposleni na nekom drugom mjestu. U parlamentu stalno je zaposleno 190 poslanika, a preostalih 60 radi na drugim mjestima.
Poslaničke dnevnice postale su tema kada je otkriveno da su parlamentarne stranke samo po osnovu naplate dnevnica za dolazak na sednice svojih poslaničkih klubova u toku 2008. godine potrošile sedam miliona dinara. Skupština je prošle godine za dnevnice za svih 250 poslanika izdvojila 53.520.558 dinara.
Administrativni odbor je zbog štednje dnevnice sa 2.400 smanjio na 1.900. dinara. Takođe, odlučeno je da poslanici ne dobijaju dnevnice za dolazak na sjednice svojih poslaničkih klubova i na sjednice odbora, ukoliko nisu članovi odbora.
Formiran je Fond solidarnosti, koji se puni novcem od kazni izrečenih poslanicima, kao i novcem od poslaničkih dnevnica. Poslanici nisu obavezni da izdvajaju u ovaj fond već je ostavljena mogućnost da oni koji žele mogu da izdvoje jednu ili više dnevnica mjesečno.
Prikupljeni novac ide u humanitarne svrhe, a kome će biti dodjeljen odlučuje Administrativni odbor. B92