NOVI SAD, Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović kaže da je obezbijeđeno produženje isporuka gasa Srbiji iz Mađarske i Nemačke do 20. januara.
Reč je o ranije ugovorenim količinama od 4,7 miliona kubnih metara dnevno, a uz domaću proizvodnju koja se održava na nivou od oko milion kubika, to znači da ćemo najmanje do 20. januara imati potrebne količine gasa za daljinske sisteme grijanja koji ne mogu da pređu na mazut, kao i za domaćinstva, rekao je Bajatović.
Nastojimo da kao centralno pitanje u ovom trenutku, obezbijedimo dodatnih od dva do četiri miliona kubnih metara gasa od ruskog Gasproma ili dobavljača iz Austrije ili Njemačke, kako bismo pokrenuli naše industrijske kapacitete, istakao je on, napomenuvši da se to ne odnosi na najveće potrošače da ne bi bilo havarija.
U pregovore Srbijagasa za nabavku tih dodatnih količina uključeni su i kabinet predsjednika Srbije, vlada i diplomatska predstavništva naše zemlje, rekao je Bajatović i precizirao da bi taj gas, ako sporazum bude postignut, bio “vučen” iz Austrije ili Njemačke preko sjevernog gasovoda “simboličnog naziva – Hag”.
Napominjući da se očigledno ne može procijeniti kad će se biti okončana ova velika gasna kriza, on je naglasio da u 45 godina korišćenja prirodnog gasa u Srbiji nije bilo tako potpune obustave isporuke tog energenta, što se nije desilo ni u zapadnoj Evropi. On je rekao da su cijene gasa nabavljenog u aranžmanu sa mađarskim i njemačkim partnerima oko 500 dolara za hiljadu kubnih metara što je za oko 50 do 70 dolara više u odnosu na uobičajenu isporuku ruskog gasa.
Kad kriza prođe, biće precizno utvrđeno i koliku je štetu pretrpio Srbijagas plaćajući gas po višoj cijeni i to bi tom preduzeću, kako je rekao Bajatović, država trebalo da nadoknadi.
Povodom eventualnog pokretanja tužbe protiv Ukrajine zbog spriječavanja isporuke ruskog gasa, on je napomenuo da će pravna služba tog preduzeća utvrditi neophodne pravne osnove za to ali će odluka o tužbi biti donijeta u dogovoru s Vladom Srbije. Bajatović je rekao i da zahtijevi Unije poslodavaca Srbije za obeštećenje od države zbog štete nastale prekidom isporuke gasa nemaju osnova jer je reč o višoj sili, koja je, uostalom, definisana kao mogućnost i u svim ugovorima o isporuci tog energenta. B92
Komentariši