BEOGRAD, Srbija će sutra početi primjenu sporazuma o slobodnoj trgovini sa Evropskom unijom, a smanjene carine važiće samo za robu koja je porijeklom iz Evropske Unije.
Primjena Prelaznog trgovinskog sporazuma, značiće trenutnu liberalizaciju za oko 60 odsto industrijskih proizvoda. Carine na uvoz iz zemalja EU u Srbiju biće svedene na 22 procenta, a prema najavama najznačanija korist primjene ovog sporazuma je smanjenje carine ne autombile na deset odsto.
Predrag Petronijević diredktor Uprave canrina kaže da je teško proceniti finansijske efekte primene prelaznog trgovinskog sporazuma, i napominje da je naplata prihoda po osnovu carina i PDV-a opala u januaru ove godine.
“Prihodi po osnovu carina niži su za nekih 10 odsto u odnosu na isti periodu prošle godine, ali su trenutno značajno smanjeni i prihodi po osnovu naplate PDV-a za robu iz uvoza i to za 25 odsto”, kaže Petronijević.
Prema njegovim rječima, podaci za januar iako su lošiji ne mogu biti potpun reper za očekivanja u sljedećoj godini jer je početkom godine tradicionalno manja naplata poreskih prihoda.
Inače, carina je u prošloj godini prihodovala 300,4 milijarde dinara što je za 16 odsto više nego u 2007.
Tihomir Bogićević, pomoćnik direktora Sektora za tarifske poslove Uprave Carina objašnjava da će kao prva vidljiva posljedica početka primjene Prelaznog trgovinskog sporazuma pojačana konkurencija na srpskom tržištu zbog očekivanog većeg ulaska robe iz Evropske unije.
“Ne treba zaboraviti da se snižavanje carinskih stopa po carisnkom sporazumu odnosi i na gotovo sve repromaterijale koji se ne prozovde u Srbiji što će obezbijediti da naši proizovođači dolaze jerftinijie do repromaterijala i u tom smislu postanu konkruentniji na stranom tržitšu”, objašnjava Bogićević.
On navodi i da će za određenu grupu industrijskih, ali i poljoprivrednih proizvoda postojati određeni tranzicioni period gdje će država u fazama snižavati carine, a za neke proizvode više carine će biti zadržane.
Srpska industrija će se najduže štititi pri uvozu robe koja je na listi “najosjetljivijih proizvoda”, među kojima su namještaj, obuća, oružje, keramički proizvodi, staklo, gvožđe, čelik, bakar, aluiminijum i proizvodi od tih metala.
U prvoj godini primjene sporazuma carina na te proizvode iznosiće 85 odsto dosadašnje, a među “najosjetljivijim proizvodima” su i traktori manje snage, bicikli, motokultivatori, hartija i karton i električne mašine i oprema.
Za sljedeću kategoriju – “veoma osjetljive” proizvode – carina bi se postepeno smanjivala četiri godina, i to prvo na 80 odsto od postojeće, zatim na 60, 40 i 20 odsto, a od 2013. godine bi bila ukinuta.B92
Komentariši