BEOGRAD, Privredna aktivnost u Srbiji bolje je prošla u drugom kvartalu nego što se očekivalo a stopa rasta od – 6,5 posto je povoljan rezultat kada se pogledaju uporedive privrede u Evropi, rekao u izjavi za Tanjug Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije.
“Značajno je da pored paketa mera podrške doprinosi i optimizam koji se polako pojavljuje u Evropi, imamo na primer podatke iz Nemačke koja je zabeležila iznenađujuće dobru industrijsku proizvodnju u julu mesecu“, rekao je on.
Ovakvih rezultati pokazuju da je baza privrede Srbije značajno očuvana, smatra on i dodaje da premošćavanje krize treba da potraje do naredne godine kada se po analizama međunarodnih finansijskih institucija očekuje globalni oporavak.
Bolje rezultate u trećem kvartalu 2020. godine očekuju i privrednici što su rezultati kvartalne ankete koju je među 1.000 privrednih društava u Srbiji koji zapošljavaju 250.000 radnika sprovela PKS.
“Kada gledamo očekivanja privrede u odnosu na poslovne prihode i promet, oko 75 odsto privrednih društava očekuje isti ili veći promet nego u drugom kvartalu – tako da određeni optimizam postoji“, kaže Stanić.
Dodaje da je značajno da je više od dve trećine anketiranih u drugom kvartalu, koji je bio najviše pogođen, radilo sa kapacitetima iznad 50 odsto.
Kaže da oko 80 privrednika očekuje da će biti veći izvoz biti veći u trećem kvartalu.
“Najbitnije da oko 95 procenata kompanija u ovom kvartalu ne očekuje promenu zaposlenosti – odnosno pad zaposlenosti. To je posledica mera ali i solidarnosti privrede da očuva privredni potencijal koji je neophodan nadamo se već za prvi deo naredne godine“, dodaje on.
Optimizam privrednika postoji i kod investicija kojih će biti više u trećem kvartalu.
“Najvažnije je da se domaća komponenta, izvođači domaće kompanije, što više uključe u investicionim projektima gde je investitor država“, smatra Stanić.
Dodaje da su strane direktne investicije opale u prvom polugodištu, ali je iznos od 1,3 do 1,5 milijardi evra ipak značajan.
“Značajna je i informacija Vlade Srbije da nijedna od stranih najavljenih investicija nije otkazana, već samo odložena na period 3-6 meseci”, kaže Stanić.
U PKS smatraju da će privredi Srbije ići na ruku kod investicija što velike kompanije iz Zapadne Evrope, razmišljaju da jedan deo proizvodnje iz udaljenih vanevropskih tržišta vrate bliže matičnim zemljama kako bi imali pouzdaniji lanac snabdevanja.
“Samim tim tržište Zapadnog Balkana a posebno tržište Srbije zbog komparativnih prednosti postaje atraktivnije za investicije koje nose veću dodatu vrednost i koje su dugoročne”, smatra Stanić. Tanjug
Komentariši