BEOGRAD, Dug stanovništva prema bankama uvećan 2,5 puta od 2006, kada je iznosio 400 evra po glavi stanovnika.
U posljednjih 10 godina zaduženost građana kod banaka uvećana je blizu 2,5 puta, sa 401 evra 2006. godine na 986 evra na kraju 2016. godine, pokazuju podaci Udruženja banaka Srbije.
Od tada do danas, najveći rast zaduživanja zabilježen je baš u prošloj godini, kada su dugovi bankama povećani za cijelih 90 evra po stanovniku.
Ukupan dug građana u 2016. je iznosio 6,97 milijardi evra, a rastu su najviše doprinijeli krediti za refinansiranje i gotovinski krediti.
Uprkos velikom rastu zaduženosti građana i to posebno imajući u vidu činjenicu da je u posljednjih osam godina srpska ekonomija tri puta bila u recesiji, stanovništvo Srbije je i dalje među najmanje zaduženim u regionu i apsolutno i u poređenju sa prosječnom platom.
Tako je prosječan dug po stanovniku od 986 evra 2,7 puta veći od prosječne neto plate od 370 evra.
Gledajući ovaj odnos čini se da još ima prostora za građane Srbije da podižu kredite, a prema riječima generalnog sekretara Udruženja banaka Srbije Veroljuba Dugalića sa povećanjem primanja građana povećavaće se i kreditna zaduženost.
To potvrđuju i primjeri razvijenih zemalja u Evropi. Države sa najvišim standardom Holandija, Norveška, Danska, Švedska imaju najveću zaduženost domaćinstava prema raspoloživom dohotku.
Međutim analizirajući odnos zaduženosti i depozita u bankama, stvari stoje nešto drugačije. Sve navedene zemlje imaju veće prosječne depozite od prosječne zaduženosti, ali pokrivenost kredita depozitima građana Srbije je među najmanjim u regionu.
Tako Slovenci koji imaju nominalno najveći dug prema bankama po čoveku, imaju ubjedljivo i najveću štednju. Na kredite vrijedne 4.200 evra u prosjeku dolaze depoziti od oko 7.900 evra po čovjeku (1,88 puta veći od zaduženosti).
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ima potencijala za dalji napredak, vidjecemo poslije novih iz izbora