Srbija umjereno rizična zemlja

BEOGRAD, Bonitetna kuća “Dan i Bredstrit” u posljednjem izvještaju zadržala je Srbiji rejting DB4d, što nas svrstava u grupu zemalja sa umjerenim rizikom poslovanja.

Ta bonitetna kuća ocjenila je i da će približavanje Srbije Evropskoj uniji (EU) ojačati reforme i stvoriti bolje okruženje za investicije.

“Perspektive članstva u EU će učvrstiti kreiranje politike, ojačati proces reformi i stvoriti pogodnije okruženje za investicije”, navodi se u saopštenju bonitente kuće Rating, zastupnika DiB za Srbiju.

Analitičari DiB su upozorili da je pored tog pozitivnog razvoja događaja potrebno da Srbija prije početka pregovora o pridruživanju riješi važna pitanja u oblasti vladavine prava, pravosudne reforme, konsolidacije institucija tržišne ekonomije i regionalne saradnje.
U decembarskom izvještaju DiB se navodi i da je Narodna banka Srbije nastavila da pooštrava monetarnu politiku kao odgovor na inflatorni pritisak i sredinom oktobra povećala referentnu kamatnu stopu.

“Povećanje inflatornog pritiska je podstaknuto rastom cijena hrane, ali odražava i oporavak domaće potražnje kao i dalju deprecijaciju dinara preko uvoznih cijena”, navodi se i dodaje da je dinar u 2011. oslabio 11 odsto prema evru, odnosno oko 40 odsto od početka krize.

Povećanje referentne kamatne stope smanjiće pritisak na slabljenje dinara i privući priliv kapitala u Srbiju, ocjenio je DiB, navodeći da će zauzvrat manje oscilirajući dinar povećati stabilnost finansijskog sektora.

Prema navodima analitičara DiB, slabiji dinar doveo je do povećanja rizičnih kredita, pošto je većina kredita u Srbiji vezana za evro.

Kako se dodaja u izvještaj, od početka godine NBS je redovno intervenisala na tržištu prodajom oko 2,3 milijarde evra deviznih rezervi kako bi smanjila velike dnevne oscilacije deviznog kursa i omogućila neprekidno funkcionisanje deviznog tržišta.

Analitičari DiB su ocjenili i da to što je u oktobru stupio na snagu sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i Evropske asocijacije slobodne trgovine, koju čine Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska, omogućiti značajno povećanje obima srpskog izvoza.

Pročitaj više:  Komiko oil ne odustaje od Smedereva

Dugoročno gledano, istakli su, trebalo bi da stvori nove investicije regiona u srpsku ekonomiju i dodali da Srbija razvija nove i održivije modele rasta za post-krizni period zasnovane na povećanju izvoza i investicija, a ne na povećanju domaće potrošnje.

“Rizik poslovanja u Srbiji ostaje povećan zbog manje dostupnosti kredita, rasta bankrota među preduzećima i slabih izgleda ekonomskog oporavka”, navodi se u decembarskom izvještaju DiB.

Međunarodna agencija za utvrđivanje rejtinga DiB ovog mjeseca smanjila je rejtig Francuskoj i Portugalu, a povećala Tajlandu i Urugvaju.

Kriterijumi DiB u određivaju rejtinga zemlje su politički rizik, poslovni, makroekonomski i spoljni rizik pri čemu je rizičnost podjeljena u sedam nivoa i rejting DB1 upućuje na najmanji a DB7 na najveći rizik.

Svaki nivo dalje je podeljen u četiri kvartala, od “a” do “d”, gdje “a” predstavlja najmanji a “d” najveći rizik u datom nivou.

Međunarodna kompanija Dan i Bredstrit, sa sjedištem u SAD, prva je i najveća bonitetna kuća na svijetu, osnovana prije više od 160 godina.

Najveći rejting u regionu i dalje ima Slovenija (DB2c), a za njom slijede Hrvatska (DB3d), Bugarska, Rumunija, Mađarska i Albanija (DB4a), Makedonija i Grčka (DB4b) i Srbija (DB4d). Niži rejting od Srbije u regiji ima Bosna i Hercegovina sa dodjeljenim rejtingom (DB6a), navodi se u izvještaju. Beta

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts