BEOGRAD, Srbijagas mogao bi da preuzme distributivne gasne mreže po gradovima i opštinama jer su u državnom vlasništvu, kaže Dušan Bajatović.
On dodaje da, međutim, većina lokalnih samouprava ipak želi da te mreže i dalje ostanu pod njihovom kontrolom.
“I tek će se vidjeti kako će taj problem biti riješen, a u pitanju je čak 68.000 potrošača. U svakom slučaju, što se nas tiče, „Srbijgas” po kapacitetima i mogućnostima može u potpunosti preuzeti distributivnu mrežu ukoliko za tim postoji interes”, saopštio Bajatović.
On je demantovao i da će posle kupivine beogradske „Informatike”, NIS krenuti i u akciju kupovine lokalnih distributera gasa po Vojvodini i Srbiji.
“Mi imamo zakonski okvir koji garantuje da svi distributeri moraju da rade na isti način i da cijena gasa bude manje-više univerzalna”, kaže Bajatović.
“U komercijalnom smislu nama bi, naravno, odgovaralo da budemo dominantan distibuter. Ali, s druge strane, „Srbijagas” nema nikakvog razloga da bude monopolista. Bez obzira na to što smo javno preduzeće, potpuno smo izloženi konkurenciji, jer je i pomenuti zakonski okvir takav.
Danas u Srbiji slobodno možete trgovati gasom, i mi smo dužni da u takvom slučaju stavimo svoje transportne kapacitete na raspolaganje. Sutra ćemo po istom modelu staviti na raspolaganje i naše skladišne kapacitete. Druga je stvar što kod nas tržište gasa nije u punom smislu zaživelo, ali za neku godinu situacija će se promijeniti”, navodi Bajatović.
“U ovom trenutku je, zapravo, nejasna pozicija samo u Novom Sadu, jer je problematičan status preduzeća DP „Novi Sad – Gas”, pošto nije utemeljen po Ustavu i pozitivnim zakonskim propisima. Ono se, naime, još uvek vodi kao društveno preduzeće pa se taj slučaj nalazi pred Agencijom za pivatizaciju.”
NIS: Spremni za zimu
Direktor „Srbijagasa”, inače, navodi i da se to preduzeće potpuno pripremilo za zimu, i to ne samo obezbeđujući odgovarajuće količine gasa za potrošače, čak i za slučaj ponavljanja „gasne krize”, već i pripremajući „finansijske rezerve” da taj gas bude plaćen.
“Radimo na krosborder kreditu od 170 miliona evra uz državne garancije, koji bi trebalo da potpuno stabilizuje poslovanje „Srbijagasa”. Naime, jedan od osnovnih naših problema je tekuća nelikvidnost kada dođe grijna sezona.”
Bajatović i da naplata u ovom trenutku nije problem naplata, jer iznosi čak 120 posto, pošto naplaćujemo i neke stare dugove.
“Pošto smo uradili reprogram dugovanja toplanama do Nove godine, realno je teško očekivati da će oni koji nam nisu platili do početka grijne sezone izmiriti i stare obaveze i platiti nove fakture. U tom slučaju bismo došli u situaciju da imamo gasa, ali da nemamo para da ga platimo. Do sada smo takve situacije rješavali skupim komercijalnim kreditima, ali ćemo sada taj problem prevazići povoljnim krosborder aranžmanom”, obrazložio je Bajatović. B92