BEOGRAD, Cijena gasa u Srbiji, po svemu sudeći, neće se mijenjati. Najveći domaći distributer ovog energenta „Srbijagas“ može već da zatraži od banaka kredit „težak“ 210 miliona evra neophodan za pokrivanje tekuće likvidnosti i kratkoročnih kredita. Država je, umjesto poskupljenja gasa, dala garanciju za novu pozajmicu.
„Srbijagas“ je najavljivao tokom proljeća da će tražiti od Vlade Srbije da poveća cijenu gasa za 20 odsto. Obrazloženje je bilo da je energent poskupio u nabavci, a da domaćinstva, privreda i toplane duguju 680 miliona evra.
– Ako nam ne bude odobreno poskupljenje, država će morati da nađe drugi način da pomogne „Srbijagasu“, jer nismo više u mogućnosti da podižemo kredite za tekuće troškove – izjavio je Dušan Bajatović.
Vlada Srbije, ipak, nije dobila zahtjev za poskupljenje od domaćeg distributera. Ali, Skupština Srbije je odobrila državnu garanciju da bi „Srbijagas“ mogao da se zaduži 210 miliona evra u šest komercijalnih banaka. Domaći distributer je, očigledno, u veoma lošoj finansijskoj poziciji, jer je zakon kojim je odobrena garancija već stupio na snagu. U obrazloženju je navedeno da ovim kreditima hitno mora da bude riješeno održavanje tekuće likvidnosti.
Na svojim leđima „Srbijagas“ već ima kredite od 430 miliona evra, sa kojima će se, bez realne cijene energenta i povećanja naplate, teško izboriti.
Sa aprilskim poskupljenjem struje država je već potrošila planirani rast kontrolisanih cijena koje utiču na inflaciju, pa Vlada Srbije nije dala „zeleno svjetlo“ za rast cijena gasa.
Kursne razlike
Gas je u Srbiji posljednji put poskupio 2008. godine za 60 odsto. Sa druge strane, samo u posljednjih godinu dana, nabavna cijena povećala se za 50 odsto, a kursne razlike između dinara prema dolaru i evru znatno su porasle. Od sljedeće godine, prema novom Zakonu o energetici, cjenovnike za gas određivaće Agencija za energetiku, bez uplitanja Vlade Srbije. Novosti
Komentariši