Srbiji prijeti generalni štrajk

BEOGRAD, U Srbiji se svakog dana održava po pedesetak štrajkova. Prošle godine prosjek je bio 25 štrajkova po danu, a ove godine je duplo veći.

U Srbiji su štrajkovi sve masovniji, ozbiljniji i radikalniji i preti ozbiljna opasnost da nam se dogodi “grčki scenario”, kaže Ljubiša Orbović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije.

“Samo u januaru i februaru januaru i februaru smo u danu imali i po 70 do 80 protesta.Iz toga se jasno vidi da je situacija izuzetno teška i da preti opasnost da se oni dodatno prošire i parališu celu Srbiju”, objašnjava Orbović.

On kaže da je prošle godine, kada je Vlada potpisala sporazum sa sindikatima i poslodavcima, dogovoreno da će se sve aktivnosti usmjeravati isključivo na očuvanje radnih mkesta.

Bez posla ostalo 172.000 ljudi

“ Vlada jeste povlačila neke manje-više dobre poteze, ali ne previše zapažene. Zato je u 2009. godini bez posla ostalo čak 172.000 ljudi, a od početka krize do danas više od 200.000! To pokazuje da nije uspela da zaštiti radnike, ispuni obaveze iz sporazuma, kao i da nije pokazala dovoljno hrabrosti, ozbiljnosti i smelosti da se izbori sa krizom”, istakao je Orbović.

Prema njegovim riječima sindikati očekuju dijalog jer ne može samo Vlada donositi prijedloge i nuditi rješenja. O tome bi trebalo da se konsultuje sa svim relevantnim faktorima u društvu – i bankarima i privrednicima i radnicima, jer kako kaže “sama to, očigledno, nije u stanju”.

“Mi smo poslali dopis, u kojem tražimo hitan sastanak sa predstavnicima Vlade. Sada čekamo odgovor i bićemo strpljivi do kraja ove nedelje. To je razuman rok”, kaže Orbović.

Prema njegovim riječima oko sastanka sindikata i privrednika iz poslovnog kluba “Privrednik” se digla velika prašina, i to sasvim bezrazložno.

Pročitaj više:  G20 usaglasila rebalans svjetske privrede

“Suština tog sastanka bila je da se privrednici i sindikati ozbiljno pozabave poteškoćama u koje je zapala cela Srbija. Ove probleme sada osećaju i oni poslodavci koji su nekada bili među najuspešnijima. I u njihovim firmama “vise” radna mesta, plate se ne povećavaju i više nisu iznad proseka kao što su bile” i dodao da je potrebno da se ozbiljno sagleda situacija i načini i metode kojima bi se sačuvalo što više radnih mesta dok kriza konačno ne prođe”, kaže Orbović.

“ Predsednik Tadić je kazao da će cela 2010. godina biti izuzetno teška, a i naša je procena da o izlasku iz krize još nema govora. Zato i insistiramo na zajedničkom traganju za rešenjima koja bi predstojeći period učinila što bezbolnijim”, rekao je Orbović. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts