BEOGRAD, Srpska preduzeća trebalo bi da se uz pomoć države i Privredne komore organizuju tako da mogu da se uključe i u veće investicione projekte u nesvrstanim zemljama, ocijenila je danas savjetnik u Privrednoj komori Srbije (PKS) Zorica Jekić.
Ona je rekla da Srbija i dalje ima veliki ugled među nesvrstanim zemljama i da pokušava na sve načine da se vrati na ta tržišta, ali da sadašnji obim, prvenstveno robne razmjene, nije ni blizu onom koji je ostvarivan u okviru nekadašnje Jugoslavije.
“Moramo da organizujemo preduzeća da se postepeno osposobljavaju za ulazak na ta tržišta, ali na malo veća vrata. Da osim izvoza pokušamo da se uključujemo i u njihove veće investicione projekte”, rekla je Jekićeva.
Kako je istakla, mnoge kompanije iz Srbije već rade u nesvrstanim zemljama, ali da bi potpuno mogla da se ponovo uključi na ta tržista srpska privreda mora da “finasijski ojača”.
“Svaka od ovih zemalja u prioritetima razvoja ima poljopriveredu, energetiku i građevinarstvo. To su oblasti u kojima smo mi već ranije stekli izvanredne reference, gdje nas i dalje zovu da radimo, samo je potrebno da se finasijski osposobimo”, rekla je savjetnica u Odboru PKS za ekonomske odnose sa inostranstvom.
Jekićeva je istakla da je značajno to što je srpska privreda u posljednjih nekoliko godina počela na ta tržišta da ulazi i sa proizvodima informacionih tehnologija.
Dodala je da su velike mogucnosti poslovanja i u farmaciji, gdje su moguće i zajedničke proizvodnje lijekova i drugih farmaceutskih proizvoda za kojima u tim zemljama postoji velika potreba.
Prema njenim riječima, u fokusu saradnje su sjeverna Afrika, za sada Egipat i Alžir, kao i zemlja subsaharske Afrike, uključući Južnoafričku Republiku, sa kojima posljednje dvije godine postoje intenzivni kontakti i dogovori oko određenih projekta.
Jekićeva je rekla da se sa nekim zemljama podsaharske Afrike i jugoistočne Azije uskoro očekuju dogovori u vojnoprivrednom sektoru.
Napomenula je da privredna saradnja Srbije sa nesvrtanim zemljama nije ni približna onoj iz “zlatnih osamdesetih” godina prošlog vijeka, kada je devizni prihod bio dvije do tri milijarde dolara godišnje.
Najveći obim razmjene među nesvrstanim zemljama Srbija ima sa Indijom, rekla je Jekićeva i navela da je u prvih sedam mjeseci ukupna razmjena bila 111 miliona dolara.
Prema njenim riječima, ne može se reći da je to nešto što bi bilo značajnije za srpsku privredu, imajući na umu ogroman spoljnotrgovinski deficit na strani Srbije.
Kao primjere kompanija koje uspješno posluju u nesvrstanim zemljama Jekićeva je navela Energoprojekt, Planum i Hidrotehniku. Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.