BANJALUKA, Zbog neplaćanja boravišnih taksi Republika Srpska je prošle godine izgubila više od 251.000 maraka, što se direktno održava na razvoj turizma, ali i rad turističkih organizacija kojima je to izvor finansiranja.
Rekla je ovo “Glasu Srpske” viši stručni saradnik za istraživanje i statističko praćenje u Turističkoj organizaciji RS Milijana Glamočić.
– Poredeći podatke o broju noćenja dobijene na osnovu uplate boravišne takse sa ukupnim brojem noćenja ostvarenih na teritoriji Srpske, dolazimo do nemale razlike od 171.098 noćenja. Ako se uzme u obzir da je uplata boravišne takse, čija prosječna visina iznosi 1,47 maraka, zabilježena u 45 opština, iznos koji se gubi zbog neuplaćene razlike u broju noćenja je 251.514 KM – istakla je Glamočićeva i dodala da se visina boravišne takse kreće u rasponu od 0,5 do dvije marke.
Prema njenim riječima, Poreskoj upravi RS je u proteklom periodu oko 260 poreskih obveznika dostavilo prijave po osnovu prihoda od boravišne takse.
– Od pomenutog broja poreskih obveznika, njih 45 nisu izvršili prijavu boravišne takse ili su uplatili određene iznose za koje nismo u mogućnosti da saznamo da li je to stvarni iznos koji je trebalo da bude uplaćen – dodala je Glamočićeva.
Direktor Turističke organizacije RS Tihomir Ljubojević istakao je da je potrebno efikasnije djelovanje kontrolnih organa.
– Očekujemo od inspekcijskih organa da preduzmu sve mjere kako bi ovaj problem bio riješen – naglasio je Ljubojević. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Takva se situacija ponavlja iz godine u godinu…niko od nadleznih da se zapita koliko je prihoda izgubljeno ….i opet u zakonu o turizmu nije predvidjeno formiranje turisticke inspekcije-nema para…bice kao formirana u okviru trzisne inspekcije, a i to samo na papiru…