BANJALUKA – Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, premijer Radovan Višković, srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić i ostala lica kojima su zbog sankcija SAD banke ugasile račune ubuduće će platu moći da primaju „na ruke“, otkriva CAPITAL.
Vlada Republike Srpske rješenje za isplatu plata sankcionisanim funkcionerima pronašla je u dopunama Zakona o radu i uputila ih po hitnom postupku u parlamentarnu proceduru, a poslanici će se o njima izjašnjavati već na 13. posebnoj sjednici NSRS koja je zakazana za prekosutra.
Predloženim dopunama u postojeći Zakon o radu poslije člana 126. koji kaže da se „plate isplaćuju samo u novcu, na tekući račun radnika, osim ako zakonom nije drugačije određeno“ dodaje se novi član 126a.
Novi član glasi: “Izuzetno od člana 126. ovog zakona, u slučaju kada je radniku onemogućena isplata plate putem tekućeg računa koja nije zasnovana na pravosnažnoj sudskoj, upravnoj ili drugoj odluci nadležnog organa, poslodavac platu i druga lična primanja radnika isplaćuje u gotovom novcu“.
Iako je opravdano tražiti način da se sankcionisanim licima omogući da prime platu za svoj rad, prilično apsurdno djeluje to što Vlada RS nakon dugogodišnje borbe protiv „koverti“ sada praktično legalizuje isplatu plate na ovaj način.
Reci NE, ozakoni DA
Dodatni apsurd je što Poreska uprava RS koja je nedavno vodila kampanju pod nazivom „reci NE plati u koverti“ mora da bude obaviještena da se pojedinim licima plata isplaćuje u koverti.
„Poslodavac je dužan da prije isplate plate iz stava 1. ovog člana dostavi pismeno obavještenje Poreskoj upravi o načinu i razlogu isplate i podacima o radniku kojem se vrši isplata plate u gotovom novcu, a način isplate plate urediće se instruktivnim aktom ministarstva nadležnog za oblast finansija“, navodi se u predloženim dopunama Zakona u koje je CAPITAL imao uvid.
Pored ovog dodaje se i član koji se odnosi na kaznene odredbe, a koji je predložen sa ciljem da se onemoguće zloupotrebe i spriječe masovne isplate plate na ruke.
„Poslije člana 267. dodaje se novi član 267a. koji kaže da će se novčanom kaznom od 200.000 KM kazniti za prekršaj poslodavac koji isplati platu u gotovom novcu suprotno članu 126a. ovog zakona“, kažu dopune Zakona o radu.
Posljednja predložena dopuna kaže da „ovaj zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku RS“.
U obrazloženju predloženih dopuna kaže se da su usklađene sa zakonom o unutrašnjem platnom prometu, te je omogućena i isplata plate gotovim novcem uz propisane uslove.
CAPITAL: Darko Momić
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
“Koverta se moze rijesiti za dva dana ako je to cilj. Sve sto je potrebno je izmjena zakona o porezima i doprinosima na platu i porezu na profit.
Dok god su porezi i doprinosi odredjeni u procentualnom iznosu, ko god moze prijavljivace radnika na najnizu platu jer tako izbjegava da plati porez. Ako su porezi i doprinosi 50% a plata 2000km, poslodavac mora da plati 1000km poreza i doprinosa. Ako radniku daju 1000 km na ruke a 1000 na banku platice samo 500km poreza na iznos koji daje preko banke.
To naravno dovodi i do toga da ljudi koji rade kod takvih poslodavaca imaju kasnije manju penziju.
Umjesto procentualnog uzimanja za poreze i dopronose, treba uvesti fiksni iznos za sve radnike. Pa neka svi placaju isto doprinosa bez obzira da li radnik radio za 1000 ili 5000km. To bi dovelo i do toga da poslije i sudija i cistacica imaju istu penziju, pa i bivsim funkcionerima ne bi bilo svjedno da li je penzija 500 ili 2000km.
Problem obracuna u fiksnom iznosu je zapravo u tome sto bi svi poslodavci onda podigli zvanicno plate na nivo koji bi u knjigama pokazivao da posluju sa nulom.
Npr. ja imam 10 radnika i zaradu od 100000km, prijavim sebe ili zenu u decembru, platim 500km doprinosa a projavim da je plata 100000 i firma posluje na nuli. Da to nisam uradio prikazao bi 10000 dobiti i platio bi porez na to.
To se rijesi promjenom zakona o porezoma. Pored fiksnog doprinosa, odredi se i da svaki poslodavac ima fiksni iznos za poresku olaksicu za firmu. Tj. poslodavac ima pravo da umanji osnovu za oporezivanje dobiti za 2, 3 ili 4 holjade po radniku mjesecno, bez obzira da li on tom radniku placa platu 1000 ili 20000 km.
A cak se mogu izbjeci i banke i to na navin da se u postama ugrade bankomati i grafjanima omoguci da imaju racune u posti.
Možda ja nešto nisam dobro u glavi skontala,
o kakvim vi kilometrima pišete?
Kao i uvijek, postoji rješenje. Makar i u kršenju Zakona. Onda jednostavno izmijenimo Zakon i kršenje više nije kršenje…
Dakle, nema ništa ni od Poštanske banke, ni bilo koje druge za obavljenje domaćeg platnog prometa (u prevodu za isplatu plata sankcionisanim licima). A spas je jedino u kešu 🙂
Nadam se da će sankcije na tome da se završe, kao i naše busanje.
Gdje je sad onaj koji je rekao da je pis ov kejk otvaranje druge banke i u koju će masovno prelaziti i drugi klijenti osim ovih sa crnih listi ….
Jesi smislio rješenje svaka čast. Jesi to u nekoj školi naučio ili ti se javilo :):):):)