BANJALUKA, Republika Srpska ima veliki mineralno-sirovinski potencijal, što potvrđuju istraživanja kojim su čestice zlata i srebra pronađene u srebreničkom rudniku “Sase”, te na terenima kod Novog Grada i Mrkonjić Grada, dok je nafta pronađena u Posavini i Loparskom bazenu.
Rekao je ovo “Glasu Srpske” direktor Republičkog zavoda za geološka istraživanja Dragan Mitrović. On ističe da u Republici Srpskoj postoje brojne metalične, nemetalične i energetske sirovine.
– U Srpskoj nema samorudnih elemenata, odnosno rudnika zlata ili srebra, već se ovi i drugi plemeniti metali u određenim procentima pojavljuju uz druge rude – kazao je Mitrović.
Zlato i srebro, dodaje, uz olovo i cink u određenim procentima pojavljuju se u rudniku “Sase” u Srebrenici.
– Prema ranijim istraživanjima, elementarno zlato otkriveno je na još dva područja u Republici Srpskoj, i to na lokalitetu Bulina glava – Blagaj kod Novog Grada i na terenima Otomalja i Sinjakova kod Mrkonjić Grada – naglasio je Mitrović i dodao da će istraživanja na ovim lokalitetima biti nastavljena.
Direktor Zavoda za geološka istraživanja kaže da se na području sela Slatine, jugoistočno od Foče, nalaze kvarcne žile sa galenitom, limonitom i još nekoliko plemenitih metala.
– Rudnim mikroskopom zapaženi su i agregati sitnih zrna samorodnog zlata, pa bi i ovo područje trebalo detaljno ispitati – kazao je Mitrović.
Istakao je da su termomineralne vode veliki resurs, koji nije dovoljno ispitan ni iskorišćen.
– Na relativno malom prostoru postoje izvori termalnih voda koji nisu dovoljno iskorišćeni – istakao je Mitrović.
Vodeće mjesto u RS, naglašava, u oblasti rudarstva zauzima eksploatacija uglja i boksita, a smatra se da su tereni Republike Srpske među bogatijim nalazištima rude olova i cinka u svijetu.
“Crno zlato”
Dragan Mitrović kaže da je postojanje nalazišta “crnog zlata” u Srpskoj već potvrđeno.
– Perspektivna naftna područja su Posavina jedan, oko Šamca, Posavina dva, oko Orašja, te Loparski bazen. Kada ruske kompanije počnu dodatna ispitivanja tih nalazišta, znaćemo tačnije sa kojim količinama nafte raspolažemo – rekao je Mitrović. Glas Srpske
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Srpska ne smije stati, razvoj ne podnosi zastoj! Srbi u Srpskoj zive svoj san! (Lemi Dodo, 2010.)
Pronađene samo čestice i odmah naslov kako mi ležimo na zlatu i srebru 🙂
Čak i da ležimo, koncesije će biti date nekom “investitoru” sa egzotičnih ostrva, a da nikad nećemo ni saznati ko je stvarni dobitnik prava, niti će prosječan građanin RS imati ikakve koristi od toga.
Umjesto zlata, građane RS sleduje smanjenje dječijeg dodatka, obustavljanje stambenih kredita od IRB-a (jer je novac otišao negdje drugo), zaduživanje Fonda PIO da bi se danas isplatila penzija, a sutra ko zna…
Glupljeg i lažljivijeg naslova nisam skoro vidio.
Primjereniji bi bio naslov: “Srpska leži u … do guše” 😀
Mozda jesu samo cestice, ali zrno po zrno, kap po kap…Pravo pitanje je ko ce kopati.
Perspektiva,
možda će ti ova anegdota malo pomoći oko odgovora, a ona ovako ide: Jednom na jednom času vjeronauke, vjeroučitelj objašnjava učenicima kako je nastala biblija i negdje u sred tog objašnjavanja javi se jedan mali pa ga priupita:”A ko je to napis'o?” – odgovor mu je uslijedio munjevitom brzinom:”Ti sigurno nisi”:)