BEOGRAD, Malina iz Srbije stiže u velikim količinama u Njemačku gdje se upakuje i prodaje sa etiketom “Napravljeno u Njemačkoj”, a i čačanska jabuka na pakovanju ima oznaku da je njemačka.
Njemački potrošači ne prepoznaju malinu kao srpsku već kao njihovu domaću, a razlog tome je što se ona iz Srbije šalje u rinfuzu, a Nijemci je operu, upakuju i prodaju skuplje.
“Čak 70 odsto agrarnih proizvoda koje Nijemci uvezu iz Srbije su maline. Međutim, nigdje na proizvodu u prodaji ne piše da je porijeklom iz Srbije, Nijemci to distribuiraju pod svojim brendom”, rekao je Aleksandar Ivkovac, ekonomski savjetnik u Ambasadi Srbije u Njemačkoj.
Prema njegovim riječima, ovaj srpski proizvod je neprepoznatljiv i mnoge firme u Njemačkoj misle da će zbog lošeg imidža koji srpski proizvodi imaju prodaja biti slaba.
“Ali, to nije tačno. Ko ne bi kupio kvalitetan proizvod po dobroj cijeni? O toj problematici stalno izvještavamo nadležne, ali ništa se ne dešava”, rekao je Ivkovac.
On je naveo da Srbija nije zaštitila svoje proizvode kao što je Grčka uradila na vrijeme sa maslinovim uljem.
“Naši proizvođači prodaju u rinfuzu i to je problem. Država bi trebalo da omogući jeftiniju logistiku, kako bi smo upakovali proizvod i prodavali ga po većoj cijeni”, dodao je Ivkovac.
Ministar ekonomije Srbije Nebojša Ćirić rekao je da već neko vrijeme sluša o tom problemu i da je riječ o percepciji nekih njemačkih kompanija koje rade sa srpskim i koje misle da je bolje da proizvod bude predstavljen kao njemački.
“Oni smatraju da bi oznaka da je proizvod srpski uticala na prodaju. To je direktna posljedica onoga što se dešavalo devedesetih godina i djelimično poslije toga. Potreban je rad na poboljšanju i unapređenju imidža Srbije”, naglasio je Ćirić.
Prema njegovim riječima, i u drugim zemljama bilo je sličnih problema, ali su uglavnom riješeni. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
neka se prodaje,da se ne prodaje kao njemačka nebi de prodavala nikako u njemačkoj