BANJALUKA – Akcionarima Rudnika željezne rude (RŽR) “Ljubija” biće podijeljeno 15 miliona maraka dobiti, odlučila je danas Skupština akcionara tog preduzeća.
Za svaku vlasničku akciju biće isplaćeno 0,295 feninga, a početak isplate zakazan je za 1. maj ove godine.
Većinski vlasnik “Ljubije” je Akcijski fond Republike Srpske, odnosno Investiciono-razvojna banka (IRB) RS koja ima 65 odsto udjela u tom rudniku po osnovu čega će dobiti oko 10 miliona KM na ime dividende.
Bez obzira na dobit, IRB će svoj paket akcija u RŽR “Ljubija” i ove godine ponuditi na prodaju.
Drugi najveći akvcionar je Penzijski rezervni fond (PREF), sa udjelom od deset odsto i njemu će pripasti dividenda od oko 1,5 miliona KM.
Podsjećamo, RŽR “Ljubija” je suvlasnik preduzeća “Arcelor Mittal” Prijedor, od kojeg je prošle godine dobila 18 miliona maraka po osnovu dobiti iz ranijeg perioda.
CAPITAL: D. Tovilović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Bravo za Capital. Brzina kojom objavljujete vijesti je na najvišem nivou i sa pravom imate slogan „Informacija je kapital“. Juče je održana skupšina akcionara i odmah je bila informacija o isplati dividende na vašem site-u. Cijena juče je bila 0,70 KM, a već danas je skočila 21,57% i iznosi 0,851 KM. U trenutku kada ste objavili vijest prinos od dividende bio je 42,14%.
Pored Republike Srpske kojoj je pripalo 12 miliona maraka, 3 miliona maraka će dobiti oko 1000 malih akcionara (skoro svi su iz Republike Srpske) i nekoliko fondova. Vlada Republike Srpske treba izvršiti pritisak na Arcelor Mittal da se i preostalih 40 miliona neraspoređene dobiti iz prethodnih godina isplati Ljubiji. Od toga 49% pripada RŽR Ljubija, a indirektno Republici Srpskoj i malim akcionarima. Ako se bude vodilo računa o interesima Republike Srpske trebala bi biti još dividenda slična ovoj u narednom periodu. Za razliku od svih prethodnih premijera koji su tolerisali bahato ponašanje Arcelor-a, jedino je Višković pokrenuo ovo pitanje i u ime malih akcionara mu se zahvaljujem.
Ovdje ne treba stati. Treba preispitati kako Arcelor Mittal ima iste rezultate poslovanja iako je cijena željezne rude skočila sa 29 USD (početak 2016. godine) na 154 USD trenutno. Da ne spominjemo maksimalne cijene od 220 USD iz prošle godine. Trebalo bi poslati poresku upravu da se istraže transferne cijene, jer se ogromno bogatstvo na taj način prebacuje iz Republike Srpske u off shore zone preko kojih posluje Arcelor. Takođe, ako se Vlada Republike Srpske odluči za privatizaciju, proces prodaje treba biti maksimalno transparentan i treba uvažiti nove okolnosti koje se odnose na rast željeza na berzi.