BANJALUKA – Vlada Republike Srpske zadužila je „Elektroprivredu RS“ da angažuje međunarodne pravne eksperte kako bi pokušala pronaći rješenje za izgubljeni spor „težak“ 90 miliona KM sa slovenačkom firmom „Vijadukt“, iako je riječ o konačnoj arbitražnoj odluci za koju ne postoji pravo žalbe.
„Elektroprivreda RS“ je krajem maja pokrenula pregovarački postupak za nabavku međunarodnih ekspertskih pravnih usluga u postupku sa slovenačkom firmom, a u skladu sa zaključkom Vlade RS.
„Procijenjena vrijednost nabavke je 80.000 KM. Postupak je u toku“, kazali su u ERS za CAPITAL.
Podsjećamo, Republika Srpska, je zbog jednostranog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu, pred arbitražnim sudom u Vašingtonu izgubila spor od 90 miliona KM sa „Vijaduktom“, a pravni zastupnici slovenačkog preduzeća već su zatražili da Srpska taj dug isplati.
Međutim, iako je riječ je o konačnoj arbitražnoj odluci za koju ne postoji pravni lijek i iako će svaki mjesec neplaćanja Srpsku koštati dodatnih pola miliona KM kamata, u Vladi RS se ne mire sa ovakvom presudom i pokušavaju naći način da se ona ospori.
U skladu sa tim donijela je i zajključak kojim je zadužila ERS da angažuje međunarodne pravne eksperte.
Do pokretanja arbitražnog spora došlo je nakon što je „HES Vrbas“, koji je trebalo da gradi HE na Vrbasu, u oktobru 2015. godine uputio Vladi RS odštetni zahtjev od 46 miliona KM zbog raskida ugovora, a kako se nisu dogovorili, većinski vlasnik HES-a, slovenački „Vijadukt“, je pokrenuo zahtjev za arbitražu sa BiH u Vašingtonu.
Ugovor o dodijeli koncesije vrijedan 165 miliona evra Vlada RS je sa „HES Vrbas“ potpisala 2004. godine, a njime je bila planirana izgradnja HE „Krupa“ i HE „Banjaluka-Niska“.
Međutim, godinu kasnije oko 20.000 građana Banjaluke potpisalo je peticiju protiv ovog projekta, a s obzirom da se projekat deset godina nije realizovao, ugovor je raskinut u septembru 2015. godine.
Slovenci su prije pokretanja arbitraže nudili nagodbu od par miliona evra, ali su u Vladi RS to odbili, smatrajući da je pravda na njihovoj strani.
Kako dogovora nije bilo “Vijadukt” 2016. godine pokreće postupak i traži odštetu od oko 100 miliona maraka.
Godinu dana kasnije Vlada Republike Srpske potpisala je sa Savjetom ministara BiH sporazum kojim se obavezala da plati sve troškove arbitražnog postupka.
Republiku Srpsku u ovom sporu je zastupala advokatska kancelarija “Karanović i Nikolić”, a “Vijadukt” kancelarija “Baroš” iz Banjaluke.
CAPITAL: M. Ljubojević
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Tek ce da bude afera. Kakvo je ovo izvlacenje para iz elektroprivrede.
Elektroprivreda nema nikakvu vezu ni sa davanjem ni sa gubljenjem koncesije .
Nije ucestvovala u arbitrazi.
Akcionari naravno sute dok se njihov novac umjesto na dividendu trosi na tuđe advokate.
Naravno da ima samo trebate da pročitate koncesioni ugovor između Vlade i Hidroelektrane Bočac a odnosi se na gradnju Bočac2 pa će mnogim bit jasno mnoge stvari . Trebate saznati zbog čega je izvršni direktor za pravne poslove gospodin Zdravko Kovačević dip.pravnik dobio otkaz jer je ukazivao na štetnost ugovora .
Postoji koncesioni ugovor Vlade i HEV-a. Tim ugovorom je predvidjeno da HEV eventualnu štetu spor spora sa Vijaduktom nadoknadi.To je vrlo neozbiljno. Znači i jedni i drugi su znali da postoji mogućnost problema i ušli su u taj posao ne znajuću kolike obaveze mogu da budu. Cijelu stvar su isforsirali Kesić i Željko Kovačević u želji da se obogate, jer je je Bočac dva preplaćen dva ili tri puta.
Onda HE Bocac treba da plati ovu stetu jer imaju najviše koristi od ukidanja koncesije Vijaduktu i izgradnje HE Bocac 2 jer naplaćuju kWh koje proizvodi HE Bocac 2 a zavlace i ruku u džep narodu jer preko naknade za obnovljive izvore na računima za struju subvencionisu svaki kWh koji se proizvede u HE Bocac 2.
Dvije stvari moraš imati u vidu: 1. odluka arbitraže glasi vladu. Vlada mora platiti Vijaduktum, a hoće li se ona poslije naplaćivati od HEV to je stvar njenog odnosa prema HEV 2. treba platiti 100 miliona. Cijela EPRS, a ne sam Bočac , nema toliko para. Ukupan godišnji prihod Bočca je manji od toga. Znači opet će Vlada to marati da plati,. Nema ni ona tih para, ali ona može da skupi, sa teškim posljedicama po budžet kada plati.
Dodik i ekipa izvlače lovu.
A 20 000 000 KM za gradnju solarne elektrane imaju. Nek HE Bocac umjesto da pravi solarnu elektranu plati 20 mil KM Vijaduktu za stetu i digne jos 70 mil KM kredita i nek otplaćuju narednih 20 godina i onako HE Bocac 2 ne bi ni bilo da nisu ukinuli koncesiju Vijaduktu i jedino je HE Bocac imao koristi od toga. To bi bilo poštenije nego da otimaju od penzionera, prosvjetara, zdravstva isplaćujuci ovu stetu sa budžeta RS.
Ma nemaju ni te pare za vjetroelektranu. uzeli bi kredit. 20 miliona u kešu za njih je misaona imenica.
HE Bocac gradi solarnu elektranu 9MW za 20 000 000 KM. Iz cijena solarnih elektrana približno iste snage slijedi da ova solarna elektrana ne bi smela koštati preko 15 000 000 KM sto znaci da ce ukrasti bar 5 miliona KM.