VRANJE, Odlukom Prištine da uvede embargo na uvoz robe iz Srbije vranjskim gigantima Simpu i Alfi plam će biti nanijeta ogromna šteta, navode u tim kompanijama.
Generalni direktori Simpa Slađan Disić i Alfa plama Velin Ilić kažu da je teško bilo kakvim mjerama i akcijama nadoknaditi oko četiri miliona evra koliko će, tvrde, njihove kompanije izgubiti zatvaranjem ovog tržišta.
“Mi smo prošle godine na Kosmetu plasirali naših proizvoda u vrijednosti od dva miliona evra, a u prvom polugodištu ove godine čak smo zabilježili solidan rast prometa. U ovom trenutku ne vidimo način da to nadoknadimo“, kaže Disić.
On ističe da će odluka o embargu biti utoliko štetnija zato što dolazi baš sada, kada je na jednomjesečni odmor na Kosmet stigao veliki broj Albanaca iz zemalja Zapadne Evrope.
“Mi iskreno žalimo što su baš sada naši saloni u Prištini i Gnjilanu bukvalno prazni i što su druge trgovinske kuće na Kosovu spriječene da posluju sa našom veleprodajom“, kaže Disić.
Metalna industrija Alfa plam je po obimu proizvodnje najveći srpski i peti u Evropi proizvođač grijnih tijela na čvrste, tečne i gasovite energente. Velin Ilić kaže da je Kosovo zbog blizine uvijek bilo interesantno tržište za vranjske metalce.
“Do odluke privremene Vlade Kosova, mi smo na tom tržištu ostvarivali godišnji promet od dva miliona evra. Trenutno smo zaustavili sve isporuke“, kazao je Ilić.
Generalni direktor Simpa podsjeća na još jedan, kako kaže važniji, aspekt štetnih posljedica ovakve odluke o embargu, koji se može primijeniti i na Alfu plam.
“Za nas je još veća šteta što mi na ovakav način gubimo tržište KiM. Makar i privremenim odlaskom sa tog tržišta, stvara se vakum koji će popuniti proizvođači iz Makedonije, Slovenije, Hrvatske, Turske pa čak i Kine“, zabrinut je generalni direktor Simpa.
Direktor Simpa se iskreno nada da je ovo samo privremena mjera i da će međunarodna zajednica sa vlastima u Beogradu i Prištini naći način da političke odluke ustuknu pred ekonomskim.
“Mi u Simpu vjerujemo u pobjedu dijaloga i podržavamo sve one koji su spremni da istraju na tom teškom putu, jer će ta pobjeda značiti i pobjedu ekonomije“, rekao je on.
Bugarske firme već u ofanzivi
Oko 700 bugarskih firmi pravi prve korake za ulazak na tržište Kosova, nakon što je vlada u Prištini uvela embargo na uvoz robe iz Srbije. Kosovski biznismeni su zainteresovani za razvoj trgovinskih odnosa sa svojim kolegama iz poljoprivrednog sektora u Bugarskoj, ocjenjujući da Bugarska sada ima realnu šansu da uđe na kosovsko tržište i zarađuje u trgovini poljoprivrednim proizvodima s Prištinom blizu 300 miliona evra godišnje. Prema navodima bugarskih elektronskih medija, Kosovu je neophodna hitna isporuka hrane i poljoprivrednih proizvoda kao što su žitarice, brašno, ulje, kako i šećer i konditorski proizvodi. Tanjug
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Samo Srbovanje, udaranje u prsa zarad velikssrpstva.realnost je druga na terenu. Kosovo je država i ima pravo da uvede red i zakon na čitavom području.Druga je stvar što se to nama ne sviđa, trebali smo ranije voditi računa o tome. E, sada izgubili smo i tržište, a nas vodaju kao budale naši političari obećavajući da je ”naše” kosovo i pjesme nove i guslanje, prazan stomak.Dajte narodu posla i hljeba, prodaćete i republiku srpsku i Srbiju na Kraju.Polako i bošnjaci osvajaju sandžak, niko ne vidi, samo jadni srpski narod, a srbadžije pljačkaju li pljačkaju.još dok ima šta.
@propast
Niste u pravu, sve i da je Kosovo (šta bi sa Metohijom) država, i dalje je zvanično pod UNMIK upravom. UNMIK je potpisnik CEFTA sporazuma, koji se ovim novim uredbama krši.