BEOGRAD, Srbija raspolaže rezervama od oko 20 milijardi tona uglja od kojih se najviše, oko 14 milijardi tona, nalazi na Kosovu i Metohiji.
Državni sekretar za rudarstvo Zlatko Dragosavljević kaže da na Kosmetu ima najviše rezervi lignita, ali zbog ukupne situacije u južnoj srpskoj pokrajini “nemamo direktnu nadležnost nad tim resursima”.
Dragosavljević je istakao da Srbija, zbog nekorišćenja uglja sa Kosmeta ima značajne štete i gubitke u energetskom sektoru, jer bi se taj energent koristio, prije svega, za proizvodnju struje.
Prema podacima srpskog ministarstva energetike iz 2009. godine, vrijednost imovine države Srbije u sektoru elektroenergetike, koja je protivpravno prisvojena na Kosmetu, iznosi oko 1,5 milijardu evra.
“Vrijednost tog bogatstva iznosila bi do 100 milijardi evra, kada se uzme u obzir perspektiva i iznos koji bi se dobio eksploatacijom i pretvaranjem tog energetskog bogatstva u električnu energiju”, rečeno je tada u resornom ministarstvu.
Vrijednost elektrana na Kosmetu procijenjena je na oko milijardu evra, a pripadajuće prenosno-distributivne infrastrukture na oko pola milijarde evra.
U procjenu vrijednosti te imovine ulaze elektrane, koje je država Srbija gradila iz kredita, kao i distributivna i prenosna mreža i pripadajuća postrojenja.
Dragosavljević je podsjetio da se trenutno iz uglja u Rudarskom basenu Kolubara dobija polovina struje u Srbiji, s obzirom da se tu proizvodi više od 70 odsto domaćeg uglja.
Državni sekretar je najavio da i Srbija u narednoj deceniji planira da poveća dobijanje uglja sa sadašnjih 37 na 57 miliona tona godišnje, kao i proizvodnje struje iz uglja.
U Kostolcu je, kako je naveo Dragosavljević, planirano povećanje proizvodnje sa devet na 12 miliona tona uglja godišnje, a u Kolubari sa 30 na 38 miliona tona.
Nedavna nuklearna katastrofa u Japanu ukazuje da će mnoge države u Evropi drugačije gledati na značaj uglja i moraće svoju energetsku strategiju da prilagode novonastalim okolnostima, jer su pritisci na obustavljanje proizvodnje struje iz nuklearnih elektrana sve veći. Zbog toga se očekuje da će rasti potrošnja uglja i proizvodnja struje iz uglja u Evropi do 2030, kazao je Dragosavljević. Tanjug