BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije /NBS/ Radovan Jelašić rekao je da finansijski sistem Srbije nije ugrožen zbog svjetske finansijske krize, da su banke solventne i likvidne, ali da će kriza uticati na obim i cijenu kredita.
Jelašić je na sjednici skupštinskog Odbora za finansije ponovio da iza depozita građana u bankama stoje devizne rezerve Narodne banke od oko 10 milijardi evra, koje se “nalaze na sigurnom”.
Jelašić je objasnio da je 72 odsto deviznih rezervi uloženo u hartije od vrijednosti, 24 odsto je u vidu depozita, a četiri odsto je u zlatu i efektivnom stranom novcu.
On je naveo da se od 2,33 milijarde evra depozita, najveći dio nalazi u centralnim bankama i međunarodnim finansijskim organizacijama, od čega je najviše u Bundes banci i Američkim federalnim rezervama.
Jelašić je rekao da je kao posljedica krize usporena kreditna aktivnost poslovnih banaka u zemlji i iz inostranstva i dodao da je od 35 banaka u Srbiji 28 najavilo da ne planira povećanje marži na stare kredite.
On se zauzeo da Srbija sklopi novi aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom, ocijenivši da bi to obezbijedilo transparentnije vođenje ekonomske politike i “više jeftinijeg novca” iz inostranstva.
Prema njegovim riječima, to bi bila šansa Srbije da poboljša svoj kreditni rejting, pa bi tako mogla da povuče više sredstava od međunarodnih finansijskih institucija.
Državni sekretar u ministarstvu finansija Slobodan Milić ocijenio je da nema potrebe da u Srbiji bude povećan iznos osiguranih depozita u bankama, kao što su to predlagali predstavnici opozicije.
On je ukazao da je struktura štednje u Srbiji takva da preko 80 odsto štedišta ima depozite do 3.000 evra tako da su oni pokriveni sadašnjim propisima.
Poslanici opozicije izrazili su zabrinutost zbog posljedica svjetske finansijske krize na srpsku privredu i pozvali Vladu da izmijeni rebalans budžeta.
Komentariši