Srpski tekstilni brendovi prepoznatljivi u EU

BEOGRAD, Tekstilna industrija Srbije u prvih pet mjeseci 2011. godine izvezla je robu vrijednu 247 miliona dolara, što je za 27,4 odsto više u odnosu na isti period lani, izjavila je za Tanjug sekretar Udruženja industrije tekstila, odjeće, kože i obuće u Privrednoj komori Srbije Vesna Vasiljević.

Ona je naglasila da su srpske tekstilne kompanija i naši dizajneri vrlo dobro poznati tržištima EU, prije svega Njemačke i Italije.

“Zanimljivo je rastuće interesovanje skandinavskih zamalja sa tekstil Srbije, sa kojima se trgovalo tekstilom krajem osamdesetih godina”, kazala je Vasiljević navodeći primjer Švedske gdje srpski tekstil ima sve veću “prođu”.

Ona je dodala da je pokrivenost uvoza izvozom u tekstilnoj industriji u prvih pet meseci ove godine iznosila 68,2 odsto, što je dobar pokazatelj.

Vasiljević je mišljenja da ta privredna grana u Srbiji ima veliki potencijal, ali su neophodne investicije i da se rješe neka sporna pitanja kako bi tekstilna industrija bila unapređena.

Ona je ukazala da srpska tekstilna industrija potencijalnim partnerima i investitorima nudi izradu gotovih odjevnih predmeta u punom izvozu, dobre uslove za ulaganja u doradne poslove, jer ima značajne proizvodne kapacitete za izradu teške, lake, muške, ženske, dječije konfekcije, sportske garderobe ali i tehničkog tekstila.

Vasiljević smatra da je vrlo važno za poboljšanje ambijenta poslovanja tekstilne industrije rješiti niz pitanja među kojima su i smanjenje poreza i doprinosa na plate da bi se olakšalo poslovanje privrede kao i problem prenaglašenog favorizovanja stranih investitora kod upošljavanja radnika.

Prema njenim riječima, stranim investitorima se daju mnogo veća podsticajna sredstva uz stalno prisutnu opasku da je radna snaga ovog sektora najjeftinija u regionu, što nije dobro.

Na pitanje da li očekuje da će italijanska kompanija “Beneton” dolaskom u Srbiju unaprijediti domaću tekstilnu industriju, Vasiljević je odgovorila da “ne zna i da joj se ne sviđa činjenica da smo u prvi plan isturili kao argument jeftinu radnu snagu koju ”Beneton” može naći u Srbiji.

Pročitaj više:  Skočila cijena gasa u Evropi

“Kada jednom oborite cijenu rada, treba da prođu godine da bi tu istu cijenu vratili na neki pristojni nivo”, upozorila je ona.

Vasiljević je dodala da je bilo riječi o dolasku britanske modne kuće “Maks end Spenser” (M&S) u Srbiju, da se govorilo o punom izvozu srpskih tekstilaca za tu renomiranu modnu kuću, što bi podrazumjevalo kupovinu kolekcija iz Srbije ali da su ti planovi odloženi za buduća vremena.Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts