BEOGRAD, U prva tri mjeseca ove godine turisti iz Srbije potrošili su u inostranstvu 141 milion evra, što je za 10,2 odsto više nego u istom periodu prethodne godine.
Procjenjuje se da će do kraja 2011. Srbi ostaviti u drugim zemljama 800 miliona evra, što je znatno više nego prošle i pretprošle godine.
Naime, u 2009. građani Srbije potrošili su u inostranstvu 686 miliona evra, a 2010. ta cifra se popela na 724 miliona.
“Na osnovu tih podataka u ovoj godini možemo očekivati devizni odliv od oko 800 miliona evra. Rast potrošnje u inostranstvu dokaz je da je dijelu stanovništva Srbije zaista bolji standard. Procjenjuje se da je riječ o petini srpske populacije koja bolje živi i više troši”, ističe ekonomista Miodrag Zdravković.
Stručnjaci procjenjuju da će građani Srbije ove godine najviše novca ostaviti u Grčkoj, i to oko 300 miliona evra, zatim u Crnoj Gori 150 miliona evra, BiH 50 miliona evra i Makedoniji blizu 40 miliona evra.
Zdravković kaže da “u Makedoniji dolasci i noćenja iz Srbije čine oko 14 odsto ukupnih posjeta, a u BiH 14,7 odsto. Grčkoj su prošle godine posebno značajni bili turisti iz Srbije jer su dijelom kompenzovali manju posjetu gostiju iz velikih zemalja EU. Građani Srbije su u prvom tromjesečju ove godine i šesti po broju noćenja u Hrvatskoj, ali je to posljedica poslovnih odlazaka, pa je izvjesno da će do oktobra taj broj opasti”.
“Interesantno je i da su, prema podacima Statističkog godišnjaka Crne Gore, srpski turisti nakon prodaje svojih nekretnina ruskim kupcima smanjili broj odlazaka u Crnu Goru. Zbog toga je od 2005. do 2009. broj odlazaka iz Srbije smanjen za oko 100.000, a noćenja za oko 750.000, za koliko je povećan broj dolazaka i noćenja iz Rusije. I pored toga, građani Srbije su najvažniji za turizam Crne Gore, BiH i Makedonije, pa onda Grčke”, dodaje Zdravković.
Prema njegovom mišljenju, dobro je što je i devizni priliv od turizma u Srbiji porastao, pa je od januara do marta ove godine u zemlju, po tom osnovu, ušlo 113 miliona evra, dok je ta cifra u istom periodu prethodne godine bila 106 miliona.
Jak dinar, veće troškarenje
Ekonomisti ocjenjuju i da je rast turističke potrošnje građana Srbije u velikoj mjeri posljedica mogućnosti da nesmetano putujemo u inostranstvo bez viza. Ekonomista Goran Nikolić tvrdi da je jak dinar prilično doprinijeo većem troškarenju Srba u inostranstvu. “U posljednjih nekoliko mjeseci plate su, kada se preračunaju u evrima, veće za nekih sedam-osam odsto nego u istom periodu prethodne godine”, objašnjava Nikolić. Press