BEOGRAD, Nakon hapšenja u aferi „Jugoremedija“, ovu fabriku lijekova zadesilo je i isključenje vode i struje, dok dugovanja na računima svakodnevno rastu.
Ono što bi makar minimalno umanjilo dugove jeste prodaja proizvedenih lijekova koji se nalaze u magacinu fabrike. Međutim, u sindikatu tvrde da ni ministarstvo ni banke ne pokazuju interesovanje da se ovi lijekovi nađu na tržištu.
Kroz kapiju fabrike Jugoremedija zaposleni nisu ušli već više od četiri mjeseca, a od skoro u fabrici nema ni vode ni struje. Jedino što izvjesno postoji u Jugoremediji jesu lijekovi u magacinu – koji propadaju.
Vladimir Pecikoza, predsjednik Samostalnog sindikata Jugoremedije kaže da trenutno u centralnom magacinu ima dosta preparata koji su potrebni srpskom tržištu.
“Naveo bih Lasiks, Trental, Aminofilin, ampule i injekcije, Kliacil tablete. Dakle, svi lijekovi koji nedostaju srpskom tržištu se nalaze u ovom magacinu“, kaže Pecikoza.
Dio lagera lijekova su robne rezerve i bez naloga Ministarstva zdravlja ne mogu se pustiti u promet, dok je drugi dio zalog za kredite u Komercijalnoj i Razvojnoj banci Vojvodine. Država je svjesna da na ovom mjestu propadaju kvalitetni i jeftini lijekovi.
“Moj prijedlog je već upućen Republičkom zavodu za zdravstveno osiguiranje, da se svi ti lijekovi pod oznakom T, kako ih oni zovu, zapravo nađu o trošku Zavoda u prodaji i da ih naši korisnici imaju. Ja se nadam da će oni brzo reagovati u vezi sa tim jer bi bila velika šteta da se ne iskoriste lijekovi koji su tu“, kaže Slavica Đukić Dejanović, ministarka zdravlja.
U Fondu za zdravstveno osiguranje je za B92 potvrđeno da su oni uradili svoj dio posla. Sada se ponovo čeka odobrenje resornog ministarstva i Vlade Srbije, i tek onda će se ovi lijekovi naći na tržištu.
Do tada – sakupljaće prašinu umjesto da služe svrsi. Toga je svjestan i bivši direktor fabrike, Zdravko Deurić, koji se trenutno brani sa slobode. Podsjetimo, Deurić je u pritvoru proveo 52 dana, a tereti se za zloupotrebu službenog položaja u “Jugoremediji”.
“Moja želja, kao vlasnika Jugoremedije, kroz moje akcije, jeste da fabrika uspije konačno i da izađe na pravi put. Ona to može, mi imamo proizvod koji je deficitaran na našem tržištu, ogroman broj lijekova koje samo „Jugoremedija“ radi se uskraćuje našim građanima koji to koriste, a mi se spriječavamo da plasiramo te lijekove na tržište“, kaže Zdravko Deurić, bivši direktor „Jugoremedije“
Pored lijekova na lageru, veliki problem za više od 400 zaposlenih u Jugoremediji je i činjenica da ne znaju šta će sa njima biti u budućnosti. Već godinu dana nisu primili platu, a ne djeluje ni da će se uskoro vratiti na svoja radna mjesta. Dugovanja ove fabrike znatno premašuju procjenjenu vrijednost imovine, a dokle god vam pogled ovdje dopire – sve se nalazi pod hipotekom. B92
Komentariši