ZAGREB, Hrvatsko tržište nekretnina, posebno stambenih, obilježeno je stagnacijom prodaje i zaustavljanjem višegodišnjeg rasta cijena, što je dovela do svojevrsnog ‘rata živaca’ investitora i kupaca, jer svaka od tih strana računa da u skoroj budućnosti može proći bolje nego sada, istaknuto je na okruglom stolu ‘Tržište nekretnina u 2008. i očekivanja u 2009. godini’.
Okrugli stol održan je u sklopu dvodnevnog 5. hrvatskog sajma nakretnina i prateće industrije, koji je danas počeo u Boćarskom domu u Zagrebu, u organizaciji oglasnika za nekretnine ‘Centar nekretnina’.
Dok kupci računaju na nestrpljenje investitora i njihovu želju da što prije prodaju holjade novih stanova kako bi podmirili obveze prema bankama i došli do novog obrtnog kapitala, investitori računaju na učinke još uvijek solidne potražnje, ocijenjeno je na skupu.
Profesor na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu Josip Tica kaže kako su građani, koji moraju rješavati stambeno pitanje, nakon godina čekanja napokon došli u poziciju da svojim kalkulisanjem utiču na cijene.
Međutim upozorava kako svaka kriza – bilo realna ili imaginarna odnosno izazvana čisto psihološkim učincima što je, po njegovom mišljenju, slučaj u Hrvatskoj – ima svoje dno, te da svatko ko kupuje stan (ili kuću) mora znati da nakon dosezanja dna slijedi ponovni uzlet, a to znači nepovoljnije uvjete za kupovinu.
Najbolje je, smatra prof. Tica, kupiti kuću ili stan na dnu krize, ‘ali treba paziti da se kroz dno ne propadne’. Stoga, kaže, ne treba oklijevati sa kupovinom ako su potrebe porodice realne, jer je malo vjerojatno da se na nekretninama može izgubiti.
Kolikogod su sniženje cijena nekretnina i pad potražnje dobre vijesti za kupce, toliko to nisu za građevinsku industriju, istaknuto je na skupu.
Učesnici su takođe podsjetili da je, prema službenoj statistici, zabilježeno smanjenje broja izdanih dozvola za građenje, pa je sada broj izdanih dozvola na razini 2001. godine.
Problem je što je broj zaposlenih u toj privrednoj grani od vremena njezine ekspanzije povećan za 40 .000, pa bi, ako se nastavi nepovoljan trend u izdavanju dozvola, to moglo dovesti do smanjenja broja zaposlenih u građevinarstvu.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.