BANJALUKA, Tržište osiguranje RS je, poslije dužeg perioda rasta, u prvom tromjesečju ove godine praktično zabilježilo stagnaciju obračunate premije u odnosu na kraj 2011, pokazuju podaci Agencije za osiguranje RS.
Posustajanje osiguravajućeg tržišta RS, koje bilježi minorno kvartalno povećanje premije od 0,25 odsto (sa 34 miliona na 34,9 miliona KM), rezultat je pada obračunate premije osiguravajućih društava sa sjedištem u RS od 3,1 odsto (sa 29,4 miliona na 28,5 miliona KM).
Njihovom padu doprinijelo je smanjenje premije u dominantnom obaveznom auto-osiguranju za sedam procenata, te premije na stavci “ostale štete na imovini” (provalne krađe, lomovi stakala i mašina) za oko pet odsto.
Filijale osiguravajućih kuća iz FBiH istovremeno su, pak, ostvarile snažan rast premije od 38,2 odsto (sa 4,6 miliona na 6,35 miliona KM) čime su povećale svoje tržišno učešće u RS sa lanjskih 14,5 odsto na 18,2 odsto.
Životno osiguranje i u 2012. bilježi rast premije i to za 14,8 odsto, sa oko tri miliona KM na 3,4 miliona KM.
Saša Čudić, potpredsjednik Udruženja osiguravajućih društava u RS i direktor banjalučkog “Dunav osiguranja”, kaže da je stagnacija na domaćem tržištu osiguranja samo još jedan pokazatelj da je ekonomska kriza i dalje prisutna.
“Osiguravajuća društva po pravilu posljednja osjete efekte ekonomske krize, odnosno uticaje okruženja u kojem posluje privreda i platežnu moć stanovništva, što se sada desilo”, ukazao je Čudić.
Komentarišući kvartalni pad premije osiguravajućih kuća sa sjedištem u RS i istovremeni skok premije filijala društava iz FBiH, Čudić smatra da “očito nešto nije dobro zakonski regulisano”, te poziva regulatore tržišta u oba entiteta da sagledaju posljedice.
“Na tržištu je i dalje prisutna nelojalna konkurencija, odnosno nelegalni popusti u obaveznom osiguranju od auto-odgovornosti, koji su pogotovo izraženi kod filijala osiguravajućih društava iz FBiH, a nadležni ništa po tom pitanju nisu uradili. Tržište osiguranja je nesređeno, naprosto ‘divlja’, a veoma je teško privređivati u uslovima gdje najveći portfelj u osiguranju čini auto-odgovornost”, ističe on.
Što se tiče pada premije u obaveznom auto-osiguranju društava sa sjedištem u RS, Čudić je rekao da se to dešava iz razloga što je nemali broj firmi, usljed smanjenja poslovnih aktivnosti, odustao od registracije teretnih vozila, iako je to njihova zakonska obaveza. Takve pojave su, kaže, najizraženije u manjim opštinama uz međuentitetsku granicu.
“Nakon što se poslije dužeg niza godina nije uspjelo uspostaviti poštivanje jedinstvenog premijskog sistema, onda se hitno moraju tražiti druga rješenja. To ni u kojem slučaju nije povećanje cijene u auto-odgovornosti, jer bismo na taj način dobili samo još više neregistrovanih vozila i nekontrolisan tok kretanja novca. Rješenje je u liberalizaciji gdje bi društva nudila cijene na tržištu u skladu sa svojom finansijskom moći. Na taj način bi na tržištu ostali samo najveći i najjači, što možda nije pravedno, ali je jedino moguće rješenje”, uvjeren je Čudić. Nezavisne novine
Komentariši