BANJALUKA, Iako je cijena stanova u posljednjih nekoliko mjeseci u stalnom padu, građani se ipak ne odlučuju za njihovu kupovinu, prvenstveno zbog toga što se sada teže dolazi do stambenih kredita.
Sanja Kelečević, zaposlena u banjalučkoj Agenciji za prodaju nekretnina “Horiznont”, kazala je da je prodaja stanova opala za 50 odsto u odnosu na prošlu godinu.
“Iako je i cijena stanova pala za nekih 100 do 200 maraka po kvadratu, opet nema potražnje ni kupaca. Građani se rijetko i interesuju za kupovinu stana, a glavni razlog je taj što teško dobijaju stambene kredite”, kazala je Kelečevićeva.
Cijena kvadratnog metra staroj gradnji u Banjaluci košta oko 2.200 KM, dok cijena jednog kvadrata u novogradnji košta od 3.000 maraka pa naviše, u zavisnosti od lokacije.
Senka Gatarić-Vasilić, vlasnica Agencije za prodaju nekretnina “Euro-agent” iz Banjaluke, kazala da je prodaja slaba i da se kupci uglavnom samo interesuju o stanovima, ali da se vrlo malo od toga realizuje.
U agencijama za prodaju nekretnina u Prijedoru su rekli da je u ovoj opštini najveća potražnja za manjim stanovima i garsonjerama, dok je opala potražnja za dvosobnim i trosobnim stanovima.
Cijena kvadratnog metra u staroj gradnji u ovom gradu se kreće od 1.100 do 1.500 maraka, a u novogradnji od 1.500 do 1.800 maraka.
Momčilo Fržović, direktor Agencije za prodaju nekretnina “Geo-rad” iz Trebinja, kazao je da je u Trebinju došlo do najvećeg poremećaja tržišta stanova u odnosu na čitavu RS i da to nema nikakve veze sa svjetskom ekonomskom krizom.
“Razlog ovog poremećaja leži u tome što su prethodne dvije godine cijene stanova po kvadratnom metru u Trebinju počele naglo rasti s 1.200 na 2.200 maraka”, kazao je Fržović.
On je naveo da je nakon tolike cijene stanova počela nagla izgradnja stambenih kompleksa, ali su se kupci ubrzo zasitili, tako da sad skoro niko i ne kupuje stanove.
“Sad se cijena stanova u Trebinju kreće između 1.400 i 1.600 maraka. Ima oko 600 stanova koji su još u izgradnji i oko 100 izgrađenih”, naveo je Fržović.
Stevo Pucar, iz Udruženja ekonomista RS SWOT, kazao je da je razlog trenutnog “pauziranja” što kupci čekaju da cijene stanova padnu.
“Ne znam koliko je realno očekivati da građevinari koji su kupovali zemljište po enormno visokim cijenama, a što je uticalo na cijenu stanova, snize cijene bez gubitaka”, pojasnio je Pucar.
Ljiljana Krsman, voditelj Odjela za poslovanje sa stanovništvom Hipo Alpe Adria banke u Banjaluci, pak, kaže da ova banka krajem 2008. godine bilježi rast ukupnih kredita za 23 odsto u poređenju s istim periodom 2007. godine.
”Prema prvim podacima koji su prikupljeni za 2009. godinu možemo kazati da je potražnja građana za kreditima Hipo banke Banjaluka na visokom nivou uprkos globalnoj finansijskoj krizi te početku godine, koji je tradicionalno nešto manje poslovno aktivan u odnosu na ostale mjesece”, pojasnila je Krsmanova.
Ona je istakla da ova banka nastavlja nesmanjenim intenzitetom saradnju s Investiciono-razvojnom bankom RS (IRB RS), pružajući i na taj način podršku i privredi i stanovništvu kroz plasiranje najpovoljnijih sredstava na našem tržištu.
”Nema apsolutno nikakvih restrikcija po pitanju odobravanja plasmana. Od klijenata tražimo da imaju stalni posao, redovne i dovoljne prihode, kvalitetne hipoteke i kreditno sposobne žirante”, kazala je Krsmanova.Nezavisne novine
Cijene u novogradnji i najtraženijim lokacijama
Februar 2009. godine Avgust 2008. godine
BANJALUKA: 3.000 5.000
TREBINJE: 1.600 2.200
BIJELJINA: 1.500 1.800
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.