VERONA, Maslinjaci, čempresi i vinogradi – ljepota legendarnih vinskih regiona i srednjovjekovnih gradova Italije sve više je dostupna posredstvom Interneta.
Nekada su italijanski vinogradari uživali da ugoste namjernike u svojim podrumima. Danas ih je sve više na mrežama Interneta, posebno na Facebooku, Twitteru i blogovima. Naveliko reklamiraju svoje proizvode i vinograde, koje je, takođe, zahvatila svjetska ekonomska kriza.
“U vremenu krize važno je makar eksperimentisati s novim načinima da sebe predstavite svijetu”, izjavila je Suzana Kroćiani, potomak slavne vinogradarske porodice u Toskani, poznate po crvenom vinu “Nobile di Montepulciano”.
Ova stara vinogradarska porodica je prva primijenila dostignuća današnjice, pokrenula blog 2004. i tvrdi da je od tada zabilježila mnogo novih klijenata, među kojima ima restorana, hotela i individualnih ljubitelja vina koji su elektronski odabirali, naručivali i plaćali robu. Kroćiani su zatim otvorili stranicu na Facebooku, a od prije nekoliko mjeseci su i na Twitteru.
Stavljanje ponude vina na Internet dovelo je do dupliranja potražnje. Mjesečno se naruči između 50-60 boca, a godišnje, računajući i veće narudžbe za praznike, proda se do 70.000 boca posredstvom Interneta.
“Ne plaćate da se reklamirate, a zapravo investirate sami u sebe”, rekla je Suzana.
Primjer stare vinarske porodice Kroćiani su počeli da slijede mnogi. Konzorcijum “Del Vino Brunello di Montalcino”, koji od kraja prošle godine ima “prozor” na Facebooku, već ima više od 10.000 fanova. Brunelo di Montalcino je jedno od najvećih vina Italije i svijeta. Najvišu oznaku geografskog porijekla i kvaliteta, kategoriju DOCG, steklo je 1980, a danas ga proizvodi oko 250 vinogradara od sorte sanđoveze, dobijajući tako 250 različitih vina od jedne iste sorte.
Kroćiani su na Twitteru prije mjesec dana postavili “Tweet your wine”, gdje je okupljeno više poznatih italijanskih vinara. Nadaju se da će zajedničkim snagama pobijediti velike proizvođače vina iz drugih krajeva svijeta. U planu je otvaranje još nekoliko zajedničkih sajtova i blogova.
Ipak, u italijanskim vinogradarskim krajevima ima i dalje onih koji ne odustaju od tradicionalnog gostoprimstva i zdravica u podrumima.
Vinćenco Proti iz vinarije “Il Borgo di Vescine”, više voli da ljudi dođu u vinariju, popričaju s njim i probaju vino.
“Mi smo dio istorije, duge tradicije”, kaže on, ponosan na više od 1.000 godina dugu proizvodnju vina u njegovom podrumu i godišnje najmanje 60.000 izuzetnog crvenog vina kjanti klasiko.
Pogledi na prelijepe vinogradske pejzaže, ugodni razgovori s vinarima i dobra vinska zdravica i kapljica ne mogu tako lijepo da se dožive u virtuelnom svijetu. Reuters