BANJALUKA, Nacrtom izmjena i dopuna Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju predviđa se ostvarivanje prava na starosnu penziju po sili zakona sa 40 godina staža osiguranja, bez obzira na godine života, dok osiguranik koji nema navršenih 40 godina staža ovo pravo ostvaruje sa navršenih 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja.
Pravo na starosnu penziju žena može ostvarivati sa navršenih 35 godina staža osiguranja, bez obzira na godine života, a ukoliko nema navršene navedene godine staža ovo pravo ostvaruje sa navršenih 60 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja.
Osiguranik koji je proveo najmanje 15 godina efektivnog rada na radnom mjestu na kojem je rad naročito težak, opasan i štetan po zdravlje pravo na starosnu penziju stiče pod uslovom da je navršio najmanje 30 godina staža osiguranja i 55 godina života, odnosno 50 godina života za osiguranika ženu.
Nacrtom izmjena i dopuna koje su predložili narodni poslanici Slavko Vučurević i Miroslav Kojić, licima koja obavljaju poljoprivrednu djelatnost predviđa se dobrovoljno a ne obavezno osiguranje, uz obrazloženje da bi njegovo nametanja pogoršalo njihovu finansijsku situaciju.
Staž osiguranja sa efektivnim trajanjem ostvaren po svim osnovima utvrđenim ovim zakonom može iznositi najviše 12 mjeseci u jednoj kalendarskoj godini i 40 godina staža osiguranja.
U staž osiguranja sa uvećanim trajanjem računa se vrijeme koje je osiguranik radio kao slijepo lice, lice oboljelo od distrofije, paraplegije, cerebralne i dječije paralize i multiple skleroze, kao i licu koje je ostvarilo pravo na novčanu naknadu za pomoć i njegu za vrijeme trajanja radnog odnosa.
Poseban staž u dvostrukom trajanju računa se i borcima Vojske Republike Srpske Krajine, državljanima Republike Srpske, za vrijeme oružanih sukoba na teritoriji BiH, koji će biti uplaćen iz republičkog budžeta.
Osnovica za poseban staž osiguranja je prosječna neto plata u Republici Srpskoj ostvarena 2005. godine.
Penzijski osnov za borce Odbrambeno-otadžbinskog rata ne može biti manji od prosječne neto plate ostvarene u Republici u godini koja prethodi godini na koju su usklađene penzije, dok borac koji je na osnovu ličnog dohotka ostvario penzijski osnov veći od navedenog pravo na obračun penzije ostvaruje po tom penzijskom osnovu.
Za borce koji ne mogu ostvariti pravo na penziju za puni staž osiguranja iznos penzije trebalo bi da se uveća za 60 odsto, s tim da ne može biti veći od 75 odsto navedenog penzijskog osnova.
Prema nacrtu zakona, postupak za ostvarivanje prava na starosnu penziju osiguranika sa navršenih 40 godina staža osiguranja pokreće poslodavac.
Poslanik SDS-a Miroslav Kojić rekao je da će se kroz proceduru izmjena dati nova šansa Boračkoj organizaciji RS, s obzirom da klubovi poslanika SDS-a i PDP-a smatraju da su se odredbe Zakona o PIO pokazale najnepovoljnijim za boračku populaciju.
„Od BORS-a smo dobili obećanja da će se aktivno uključiti u proceduru izmjena, nadamo se da će skupštinska većina zaista ugraditi izmjene koje smo predložili“, rekao je Kojić.
On je dodao da je nacrt upućen na razmatranje u redovnoj proceduri, iako je odmah nakon usvajanja Zakona o PIO traženo da se razmatra po hitnom postupku.
Naredno zasjedanje skupštine na kojem će se raspravljati o ovom nacrtu zakazano je za 10. jul. srna
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
“Pravo na starosnu penziju žena može ostvarivati sa navršenih 35 godina staža osiguranja, bez obzira na godine života, a ukoliko nema navršene navedene godine staža ovo pravo ostvaruje sa navršenih 60 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja.”MOŽE, ili MORA? Drugim riječima, da li žena koja je navršila 60 godina života mora u penziju po sili zakona, bez obzira na godine staža(više od 15, podrazumijeva se). Molim da mi neko pojasni, unaprijed hvala!
Sa 40 godina staža osiguranja MORA u starosnu penziju, bez obzira na godine života, sa 60 godina i 35 godina staža osiguranja MOŽE, a sa 15 godina osiguranja i 65 godina života IMA PRAVO.
Prije pola godine razdvojena su prava po osnovu rada od prava po osnovu učešća u ratu i opet pravite diskriminaciju.
Luta se sa tim rješenjem godina, jedino je prava pravda SVIMA ISTO!
Ponovo prebacujete boračka učešća u ratu sa penzijama i pravite razliku,koje više uplaćivao, sada mora ponovo da daje onom ko je manje uplaćivao, a oba isto ratovali i borci iste kategorije.
To vam je za mene isto, da odredite svima iste penzije svima u RS.
Opet predizborna prevara – samo da glasamo za SDS i PDP.
A poslije izbora opet po starom, samo daj Bože da nam se ne otme i ovo što trenutno imamo.
Pročitajte šta od RS traže MMF i Svjetska banka u oblasti socijalnih davanja.
Predizborna prevara PDP i SDS-a, a poslije opet po starom razočarenje.