BANJALUKA, Norveška kompanija “Statkraft” odustala je od izgradnje malih hidroelektrana (MHE) na donjem toku rijeke Vrbas, čime je RS ostala bez investicije koja se procjenjivala na oko 90 miliona evra, saznajemo u Vladi RS.
Norvežani su u pismu Vladi naveli da nisu u mogućnosti da realizuju projekat zbog problema uzrokovanih svjetskom finansijskom i ekonomskom krizom, što su potvrdili i u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva.
“‘Statkraft’ je odustao od izgradnje četiri MHE i kao razlog naveo svjetsku krizu i potrebu visoke investicije s obzirom na to da je projekat predviđao i uređenje korita donjeg toka Vrbasa u cilju sprečavanja plavljenja zemljišta”, kazao je Ljubo Glamočić, pomoćnik ministra za elektroenergetiku RS.
Ekonomski analitičari ističu da je povlačenje Norvežana iz tog projekta potvrda da će se RS i BiH u uslovima globalne recesije suočiti sa značajnim padom inostranih investicija, čak i u elektroenergetskom sektoru koji se smatra jednim od najotpornijih.
“Svjetska ekonomska kriza prinudila je mnoge inostrane kompanije da odustanu od planiranih investicija. Čak i one koje imaju sredstva, postale su znatno opreznije i sve više prolongiraju ulaganja koja im nisu neophodna”, kaže Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT.
Ukazujući da vlasti RS i BiH ne mogu uticati na negativne globalne trendove, Grabovac stoga ističe potrebu spovođenja internih mjera na poboljšanju poslovnog ambijenta apostrofirajući rušenje birokratskih barijera.
Saradnja između Vlade RS i kompanije “Statkraft” započela je početkom prošle godine potpisivanjem sporazuma u oblasti energetike.
Norvežani su se, prema tadašnjim informacijama, zanimali za izgradnju četiri protočne MHE na Vrbasu pojedinačne snage od 17 megavata, u mjestima Trn, Laktaši, Kosjerovo i Razboj. Predstavnici “Statkrafta” i resornog ministarstva RS su prilikom prezentacije predstudije izvodljivosti u Banjaluci, u julu prošle godine, kao najizvjesnije za izgradnju izdvojili lokacije za dvije MHE, u Trnu i Laktašima, investicione vrijednosti 60 miliona evra.
Jan Linerud, direktor “Statkrafta” za zapadni Balkan, rekao je da bi te dvije elektrane proizvodile po 90 gigavata električne energije.
“Statkraft” je najveći evropski proizvođač električne energije iz obnovljivih izvora. Posluje u Norveškoj, Švedskoj, Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Holandiji, Bugarskoj, Srbiji i Rumuniji, uz godišnju proizvodnju 42 teravata struje. Nezavisne n.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši