ZAGREB, Hrvatska brodogradnja ne živi na račun poreskih obveznika. Nijedna brodogradnja u svijetu nije visokoprofitabilna, ali niko je ne gasi. Hrvatska za nju nema zamjenu, Vlada mora zaustaviti privatizaciju makar po cijenu ulaska u EU – poručio je Roko Markovina, šef katedre za brodogradnju na splitskom FESB-u s okrugog stola “Brodogradnja je Hrvatskoj potrebna”.
Sve što je temeljna kompetencija brodogradilišta, treba zadržati u vlasništvu države ili dati radnicima na upravljanje, a ostalo privatizirati, prenosi Vecernji.hr. Vedran Dragičević, predsjednik SMH, ogorčen, kao i svi učesnici okruglog stola, drugim krugom privatizacije škverova, najavio je da će radnici uprkos zakonu protestovati na Markovu trgu.
“Nisam siguran da je EU prisilila Vladu da na ovakav način rješava brodogradnju, problem je u tome što ne postoji strategija”, izjavio je Vedran Dragičević. Tvrdi da je brodogradnja “hrvatski mercedes” i da sa 7 odsto udjela u evropskoj brodogradnji možemo preživjeti. Prodaja škverova je, istakao je, projekt Damira Polančeca i Lea Begovića kojih više nema ni na političkoj sceni ni u tijelima odlučivanja. Suludo je u krizi prodavati škverove. Svi se pribojavaju neuspješnog i drugog kruga prodaje jer onda će brodogradilišta u stečaj i likvidaciju.
“Stečaj škverova izazvat će finansijski krah državnog proračuna, obveze naših brodogradilišta prema bankama danas iznose između 8 i 10 milijardi kuna”, ustvrdio je Ivo Jukić, bankarski savjetnik za brodogradnju. Bez posla će ostati najmanje 40 hiljada radnika koji učestvuju u gradnji broda.
“Najlošija odluka vlasnika je da se brodogradilišta prodaju, stečaj bez stečajnog plana je likvidacija. Prvi put u svijetu škverovi se prodaju na ovakav način, nigdje oni nemaju jednog privatnog vlasnika”, upozorio je Ivo Jukić. Poslovni.hr