BEOGRAD, Postupak stečaja i likvidacije 300 društvenih i državnih firmi koji je, zbog neplaćenih obaveza prema zaposlenima i državi, pokrenulo Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja Srbije, počeće naredne nedjelje, potvrđeno je beogradskim “Večernjim novostima”.
List navodi da je kamen spoticanja bio u finansiranju pokretanja likvidacije, jer dio institucija za ovaj posao nema novca, podsjetivši da zakon predviđa da za pokretanje likvidacije zainteresovana institucija ili drugi povjerilac plati Trgovinskom sudu taksu koja, zavisno od veličine kompanije i vrijednosti njene imovine, može biti od nekoliko stotina hiljada do nekoliko miliona dinara.
“Novosti” pišu da je zato ove nedjelje Vlada Srbije, na prijedlog Ministarstva ekonomije, odlučila da se dio sredstava neophodnih za uplatu taksi prilikom pokretanje stečaja namiri iz sredstava Agencije za sanaciju banka.
“Agencija za privatizaciju finansiraće troškove stečaja za firme koje se nalaze u njihovoj nadležnosti”, rekao je za “Večernje novosti” državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić.
On je dodao da se za firme čiju će prinudnu likvidaciju pokrenuti Poreska uprava Srbije ili Fond za razvoj novac dodatno obezbijediti iz budžeta.
Proces likvidacije za 240 kompanija pokreće Agencija za privatizaciju, za 69 firmi Poreska uprava Srbije, a za 11 Fond za razvoj.
“Poreska uprava Srbije dobila je od Ministarstva ekonomije zahtjev za pokretanje postupka stečaja i u tom smislu već pripremamo neophodnu dokumentaciju”, rečeno je “Večernjim novostima” u Poreskoj upravi Srbije, u kojoj kažu da je neophodno pripremiti bilans dugova za svaku firmu pojedinačno kako bi se taj posao uspješno uradio.
Više od stotinu firmi kod kojih će se pokrenuti postupak likvidacije nema nijednog zaposlenog, a vrijednost imovine im je znatno manja od obaveza. Na navedenom spisku postoje firme koje plate, doprinose i poreze nisu plaćale punih 14 godina
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Na sve Draskoviceve odgovore mozemo prosuditi da je Mitros
namerno gurnut u stecaj sto govore na ocigled javnosti sa
njegovim postupcima.Mitrosovi radnici su na ulici sa njihovim
porodicama bez ikakve pomoci drzave prepusteni milosti i
nemilosti.Takvim postupkom Draskovic daje primer drugim
privatnicima da to isto cine i to sve na ocigled drzave.
Tim postupkom i drzava postaje saucesnik takvim pristupom.
Nastavlja se i dalje se unistavaju i pljackaju silni giganti
kao sto je Mitros sa podrskom drzave sto dalje dovodi do
propasti nase industrije.Porodice svih tih radnika ostaju
gladna a drzavne institucije na sve to stoje iza zakona i
daju podstrek daljem unistavanju industije.Pravosudje sporo
pa i nedostizno za sve porodice radnika Mitrosa sto govori
da se presude pravosnazne uopste nesprovode u odredjenom roku
vec se uz pomoc pravosudnih institucija kupuje vreme da bi
kao sto je Draskovic ostvario svoje ciljeve kao sto su
naplate velikih dugovanja poverilaca itime izbegao sudska
izvrsenja.U ime svih porodica Mitrosa IZRAZAVAM VELIKI PROTEST
DRZAVI i apelujem na njenom resavanju ako je to sto pre
moguce i zastavljanju daljeg propadanja nasih gigantskih firmi.