BANJALUKA, Jedini spas za UNIS-ovu Fabriku mašina u Novom Goraždu i za pokretanje proizvodnje u njoj jeste otvaranje stečajnog postupka, kako bi se konačno zaustavila dugogodišnja samovolja većinskog vlasnika Branka Dobrnjca i rasprodaja imovine preduzeća, ističu u sindikalnoj organizaciji, koju predvodi Nenad Šekarić.
On podsjeća da ovih dana, kada bi stečajni sudija Osnovnog suda Sokolac, Efraim Ćosić, trebalo da donese odluku o otvaranju stečaja, vlasnik i direktor Fabrike mašina, Branko Dobrnjac, putem štampe prijeti da će se spaliti, jer ne može da dozvoli da bez posla ostanu 33 radnika.
– Prava istina jeste da se Dobrnjac plaši stečaja, jer će tada na vidjelo izaći sve njegove mutne radnje, nebrojene pljačke i malverzacije. Uostalom, od maja, kad je 20 radnika zbog nedostatka posla poslao na čekanje, Dobrnjac je aktivirao svoje disciplinske komisije, tako da je 18 radnika dobilo otkaz. Četiri otkaza donio je, čak, 19. septembra, mada je dan ranije u fabrici pokrenut predstečajni postupak – kaže Šekarić.
Sindikalci ukazuju na to da je Dobrnjac, i pored zvanične zabrane, u toku predstečajnog postupka nastavio s rasprodajom mašina, repromaterijala i ostale imovine preduzeća.
– Sa svojom ekipom “specijalaca” noću upada u fabriku i izvozi gotove mašine, da bi ih prodavao u bescijenje goraždanskom otpadu kao staro gvožđe. Sve mu je to, izgleda, bilo malo, tako da je, prije nekoliko dana, noću izvukao kompletan kancelarijski namještaj – kaže radnik Miro Milović.
Sindikalci podsjećaju da je Branko Dobrnjac Fabriku mašina, koja je vrijedjela preko sedam miliona maraka, kupio za 30.000 maraka, čime je postao većinski vlasnik 65 odsto kapitala. Takođe, preuzeo je obavezu da zadrži sve radnike i investira pola miliona maraka. Umjesto toga, podigao je dva kredita u vrijednosti pola miliona maraka, a većina tog novca završila je na računu njegove firme “Klenik” u Gradišci.Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.