BANJALUKA, Štednja u bankama i dalje je najomiljeniji način ulaganja novca, pokazuje istraživanje GfK grupe. Tako se izjasnilo oko 39 odsto ispitanih građana. Iznenađuće da se uvećao odstotak onih koji misle da je pametno čuvati novac kod kuće, te da se smanjio odstotak onih koji bi novac ulagali u vlastiti biznis.
Prema podacima Agencije za osiguranje depozita BiH, štednja građana iznosila je 30. juna ove godine četiri milijarde i 600 miliona maraka, što što je za pola milijarde maraka više u odnosu na 31. decembra prošle godine.
Banke nude razne oblike štednje, u različitim valutama. Tako, na primjer, NLB Razvojna banka među svojim proizvodima ima štednju po viđenju, oročenu, rentnu i kumulativnu štednju. Kod štednje po viđenju, minimalni saldo je pet maraka. U slučaju rentne štednje kamata se isplaćuje mjesečno, na oročenje preko šest mjeseci. Kod kumulativne štednje, oročenje je godinu dana, a u tom periodu klijent može da vrši uplatu novca bilo kada i u bilo kojem iznosu.
– Ako neko uloži deset hiljada maraka u obliku štednje u NLB Razvojnoj banci, za jednu godinu dobiće kamatu u iznosu od 420,26 maraka. Nakon dvije godine kamata iznosi 1.024,99 maraka, a nakon tri 1.742,42 maraka – kaže Ljiljana Čičić, portparol NLB Razvojne banke.
Rajfajzen banka svojim klijentima nudi a vista, oročenu, slobodnu i dječju štednju.
– A vista štedni računi jesu u domaćoj i stranoj valuti, a njihova osnovna karakteristika jeste slobodno raspolaganje novcem, uz kamatu koja se obračunava na kraju kalendarske godine. Oročeni štedni ulozi mogu da se ugovaraju na rok od jednog mjeseca pa do 60 ili više mjeseci. Kamatna stopa zavisi od roka oročenja, valute i visine depozita, a obračunava se mjesečno – kaže Elmir Mašić, službenik Rajfajzen banke.
Slobodna štednja može da se ugovori na rokove oročenja od 14, 18, 24 i 36 mjeseci u markama ili evrima, a karakteriše je mogućnost višekratnih uplata i isplata tokom oročenja i mjesečni obračun kamate. Dječja štednja “Rafa žirafa” ima rok oročenja do 180 mjeseci i atraktivne kamatne stope. Ako neko uloži deset hiljada maraka u obliku štednje u Rajfajzen banku, za jednu godinu zaradiće 376 maraka, za dvije 940 maraka i za tri godine 1.536 maraka. Klijentima koji namjeravaju da oroče novac na jednu godinu, Rajfajzen banka nudi povoljnije uslove ukoliko sredstva oroče na 13 mjeseci, jer će u tom slučaju dobiti veću kamatu.
Balkan Investment banka nudi oročenu štednju u markama, evrima, dolarima i švajcarskim francima, kod koje se kamata isplaćuje na kraju štednog perioda.
– Kod rentne štednje kamata se obračunava mjesečno, a isplaćuje u zavisnosti od želje klijenta. Kod otvorene štednje, isplata kamate je na kraju perioda, a uplate i isplate novca mogu da se vrše bilo kada i u bilo kojem iznosu – kaže Snježana Živković, portparol Balkan Investment banke.
Dječja štednja ove banke jeste u markama ili evrima, kamata se isplaćuje na kraju perioda. Štedeći deset hiljada maraka godinu dana u ovoj banci zaradićete 488,69 maraka, za dvije godine 1.122 marke, a za tri godine 1.710 maraka. Balkan Investment banka jedna je od rijetkih banaka u BiH koja nudi mogućnost isplate kamate unaprijed.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.