BANJALUKA, Sve veći broj banaka u BiH počeo je povećavati svoje kamate na štednju u cilju zadržavanja depozitarnih klijenata, ali i procjene da je to povoljniji način dolaska do novca u odnosu na ino-tržište, gdje je kapital poskupio usljed globalne finansijske krize.
Mnoge domaće banke, suočene s odlivom štednje građana u iznosu koji je premašio 100 miliona maraka, u posljednje vrijeme pokreću promotivne akcije rasta kamatnih stopa na štednju, nakon što su ranije, pod pritiskom svjetske krize, na teret građana i privrede uvećale kamate na kredite.
Analitičari kažu da još nije moguće utvrditi koliko je za posljednjih mjesec dana prosječno porasla kamata na depozite za cijeli bankarski sektor, ali ističu da je određeno povećanje evidentno.
U Udruženju banaka BiH kažu da je povećanje kamate na štednju jedan od najboljih mehanizama za zadržavanje povjerenja građana s obzirom na kolebanja klijenata izazvana negativnim vijestima sa svjetskog finansijskog tržišta.
“Svaka banka ima sopstvenu politiku, po kojoj određuje po kojoj će cijeni dolaziti do sredstava”, napominje Samir Lačević, rukovodilac za bankarske poslove i edukaciju u tom udruženju.
Aleksandar Ljuboja, predsjednik Sekcije za bankarstvo u Udruženju ekonomista RS – SWOT, ističe da je za banke sada dobar momenat da povećaju kamate na štednju kako bi što više mobilisale domaća sredstva u odnosu na sve skuplji ino-kapital.
“Generalno je bolje da banke pokušaju angažovati domaća sredstva i da se iz toga vrši kreditiranje privrede i stanovništa. Ako je kapital na inostranom tržištu poskupio jedan procenat, ne vidim razloga da domaće banke ne povećaju i kamate na štednju po istoj stopi”, kazao je Ljuboja.
Jedna od najaktivnijih finansijskih kuća u tom pogledu bila je banjalučka Hypo banka, koja je u promotivnoj akciji najveće kamate na štednju u BiH do osam odsto na godišnjem nivou, koja je trajala od 15. do 30. septembra, prikupila 37 miliona KM, od čega 15 miliona potpuno nove štednje.
“Hypo banka je već napravila korak naprijed u vezi sa usklađivanjem aktivnih i pasivnih kamatnih stopa”, ističe Srećko Bogunović, direktor te banke.
On naglašava da je zaduživanje na domaćem tržištu, bez obzira na globalnu krizu, definitivno povoljnije nego na ino-tržištu, prvenstveno zbog velike disperzije izvora. Hypo banka, navodi Bogunović, već duži period koristi domaće izvore finansiranja, kako preko štednje građana i domaćih depozita, tako i preko saradnje sa Investiciono-razvojnom bankom RS.
Depoziti građana u domaćim bankama, zaključno s krajem avgusta, iznosili su 5,74 milijarde KM, što čini 45 odsto ukupnih depozita u bankarskom sektoru BiH.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.