BANJALUKA, Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju od autoodgovornosti, koji je u skupštinskoj proceduri, uspostavlja se Informativni centar u oblasti autoodgovornosti, koji ima za cilj da štiti i pomaže oštećenim licima u ostvarivanju njihovih prava na naknadu štete, kroz pružanje adekavatnih informacija u utvrđivanju osiguravajućeg pokrića i nadležnog osiguravača.
Značaj ovog centra ogleda se i u činjenici da na našem tržištu upravo dominira ova vrsta osiguranja, i da su građani nailazili na velike poteškoće i sporost u rješavanju svojih odštetnih zahtjeva, kaže , direktorka Agencije RS za osiguranje, Božana Šljivar.
– Pored toga, Informativni centar će biti i u funkciji urednog i pravovremenog evidentiranja polisa osiguranja i odštetnih zahtjeva kod društava za osiguranje, sprečavanja prevara u osiguranju od strane osiguranika, takozvanih namještenih nezgoda, te stvaranje preduslova za dosljednu primjenu premijskog sistema bonus – malus, odnosno realniji obračun visine premije u ovoj oblasti osiguranja, u skladu sa stvarnim rizicima koje društva za osiguranje preuzimaju – istakla je Šljivareva.
Koliko su izražene nezakonitosti kod obaveznog osiguranja autoodgovornosti?
ŠLJIVAR: Nelojalna konkurencija i odobravanje nezakonitih popusta kod obaveznog osiguranja autoodgovornosti jeste negativna pojava s kojom se više ili manje suočavaju sva tržišta osiguranja. Naravno da je ona izraženija u tranzicijskim zemljama koje tek počinju da uređuju ovaj segment finansijskog tržišta. Posljednjih godina znatna sredstva su se odlila iz industrije osiguranja po ovom osnovu. Problem se, po mišljenju Agencije, može rješavati samo sistemskim pristupom, što podrazumijeva uspostavljanje Informativnog centra. Naravno da problem odobravanja nezakonitih popusta ima i svoju poresku dimenziju i u tom smislu potrebna je saradnja s poreskim organima, kako bi se ova pojava destimulisala.
Da li se pokazala opravdanim uloga ombudsmana u osiguranju?
ŠLJIVAR: Prethodna godina je protekla u obezbjeđivanju zakonskih, institucionalnih i drugih pretpostavki za uspostavljanje ombudsmana u osiguranju. To je institucija kojoj se građani mogu obraćati u vezi s mirnim i brzim rješavanjem sporova s društvima za osiguranje, s ciljem zaštite njihovih zakonskih prava. Uskoro se planira posebna promocija o zadacima ombudsmana u osiguranju, o načinu na koji se građani mogu obraćati i ostvariti svoja prava u oblasti osiguranja. I do sada je Agencija primala veći broj prigovora oštećenih strana na rad i postupanje društava kod obrade i isplate odštetnih zahtjeva, i naravano preduzimala odgovarajuće mjere uključujući i prekršajne prijave protiv odgovornih. Sada će se po ovim prigovorima postupati još efikasnije i brže.
Koji vidovi osiguranja dominiraju na tržištu osiguranja u RS i da li će se uskoro pojaviti nove osiguravajuće kuće, ili novi proizvodi?
ŠLJIVAR: Životno osiguranje u RS u posljednjih nekoliko godina ostvaruje natprosječne stope rasta, i to u uslovima kada se samo jedno društvo sa sjedištem u RS bavi ovom vrstom osiguranja. U ovoj godini trebalo bi da Kosig Dunav osiguranje i Jahorina osiguranje počnu s ponudom životnog osiguranja, jer za to već imaju dozvole, a očekuje se i osnivanje novih sa stranim kapitalom. Dominacija osiguranja od autoodgovornosti pokazuje da je naše tržište osiguranja izrazito nerazvijeno. To potvrđuju i drugi statistički podaci o premiji po glavi stanovnika, odnosno o učešću premije u društvenom proizvodu i slično, a koje Agencija redovno objavljuje u svojim izvještajima. Promjene u ovoj oblasti u pravcu životnih i drugih oblika dobrovoljnog osiguranja, i to imovinskog, zdravstvenog, te penzijskog, pored stvaranja zakonskih pretpostavki, podrazumijevaju i stabilan makroekonomski sistem, odgovarajući nivo životnog standarda, jačanje povjerenja u domaći finansijski sistem i poboljšanje tzv. kulture osiguranja, odnosno svijesti pojedinca i društva o značaju i prednostima osiguranja u svim oblicima. Na taj način osiguranje prestaje biti samo u funkciji zaštite pojedinačnog rizika i postaje društveno korisno, a prikupljajući i investirajući važan dio dugoročne domaće štednje učestvuje u ekonomskom razvoju.
Šta donosi reforma penzionog sistema, i kada možemo očekivati prve dobrovoljne penzijske fondove?
ŠLJIVAR: Zakon o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima jeste značajna novina i dio ukupnog procesa reformi sistema penzijskog osiguranja u RS. Ovim zakonom se omogućuje osnivanje dobrovoljnih penzijskih fondova, kao oblika dugoročne, namjenske, dobrovoljne štednje koja ima za cilj obezbjeđenje dodatnih izvora penzijskih prihoda. U uslovima nepovoljnih demografskih kretanja u RS, stalnog pogoršanja broja zaposlenih i broja penzionera, čak i uz brže povećanje stope zaposlenosti, stalnog manjka sredstava u Fondu PIO u odnosu na potrebne iznose za obezbjeđenje isplate penzija, ovim se stvara nova mogućnost za obezbjeđenje sigurnije starosti. Nakon usvajanja zakona slijedi izrada podzakonskih akata, pa se prva društva za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima mogu očekivati tek sredinom godine.
Prioriteti Agencije u narednom periodu?
ŠLJIVAR: Osnovni zadaci i ciljevi Agencije jesu uspostavljanje uređenog, efikasnog i transparentnog tržišta osiguranja u RS. S tim u vezi, prioriteti Agencije biće usmjereni na unapređenje zakonske i podzakonske regulative, izmjena propisa u skladu s međunarodnim standardima, uspostavljanje Informativnog centra autoodgovornosti, te kontinuirani nadzor nad društvima za osiguranje, prvenstveno u smislu utvrđivanja ispunjenosti zakonskih uslova za poslovanje. Jedan broj društava dokapitalizovao se u prošloj godini, drugima to slijedi u ovoj godini. Skoro sva društva moraju donijeti programe za usklađivanje ulaganja s propisanim ograničenjima. Postoje društva u kojima je identifikovan značajan iznos nenaplativih potraživanja, što će u narednom periodu stvoriti gubitke. Tu su i problemi s prekoračenjem dozvoljenih tzv. troškova sprovođenja osiguranja, gdje su se na razne načine odlijevala sredstva iz društava. Sve to je u prethodnom periodu finansijski destabilizovalo jedan broj društava, kojima u ovoj godini slijedi ozbiljna konsolidacija.