BEČ, Nova globalna pravila za banke oslabiće svjetsku ekonomiju vrlo umjereno tokom iduće četiri godine, ali će zato donijeti veću stabilnost i preduprijediti velike finansijske krize, objavili su međunarodni organi za bankarski nadzor i finansijsku stabilnost, koji pripremaju nova pravila.
Njihove prognoze suprotne su predviđanjima svjetskih banaka, koje su u junu upozorile na visoke troškove tih novih pravila po ekonomiju.
Uz pretpostavku da će nova pravila za nadzor nad bankama i finansijskim institucijama biti postepeno uvođena tokom četiri godine i da će se udio kapitala u aktivama banaka morati povećati za dva procenta, smanjiće se globalna proizvodnja u prosjeku za 0,38 odsto u poređenju sa situacijom bez tih promjena, predviđa analiza Odbora za finansijsku stabilnost (FSB).
Tom odboru je grupa najrazvijenijih zemalja svijeta, okupljenih u organizaciji G20, povjerila koordinaciju reformi finansijskog sektora, uključujući pravila bankarskog kapitala “Bazel III”.
“Makroekonomski troškovi uvođenja strožih standarda biće savladivi, dok će dugoročni doprinosi finansijskoj stabilnosti i stabilnijem ekonomskom rastu biti značajni”, izjavio je predsjednik FSB-a Mario Dragi.
Prognozirani ekonomski pad, kao posljedica nove regulacije, predstavlja samo dio od ukupnog petogodišnjeg gubitka 3,1 odsto BDP-a, koju za SAD, evrozonu i Japan predviđa Institut međunarodnih finansija (IIF), koji udružuje više od 400 svjetskih banaka.
Zvanični međunarodni organi ističu da čim banke pređu na nova pravila, da će to umiriti, ili odstraniti cikluse “buma i kraha”, kada se zbog naglog priliva kapitala u nekim oblastima stvori “mjehur” koji poslije toga, zbog velikih troškova pukne. To bi dugoročno moglo da donese povećanje ekonomskog rasta do 1,8 odsto godišnje, navodi se u drugoj studiji doprinosa, koju je izradio Bazelski odbor za bankarski nadzor.
“Ekonomski doprinosi predloženih reformi su značajni i moraju se razmatrati zajedno sa analizom troškova”, izjavio je predsjednik Bazelskog odbora Nout Velink dodajući da se doprinosi zasnivaju ne samo na jačanju bankarskog sistema, već i na povećanju povjerenja u njega.
Banke očekuje čitav niz reformi, čiji je cilj da se spriječi ponavljanje slične duboke finansijske krize kakva je pogodila svijet u minule dvije godine. Nova bazelska pravila će od banaka zahtijevati da uprkos svojim kreditima i drugim potraživanjima imaju kapital u većem obimu i kvalitetu nego do sada.
Bazelski odbor za bankarski nadzor želi posao okončati do novembarskog samita G20. S obzirom na sadašnju krhku situaciju u svjetskoj ekonomiji, koja se prošle godine prvi put izvukla iz duboke recesije, Odbor je neke prijedloge ublažio čime je nagovijestio da će banke za uvođenje novih pravila imati više vremena. Za sada se pretpostavlja da će faza uvođenja novih pravila u bankarski i finansijski sektor početi 2012. godine.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.