BIJELJINA – Vlada Republike Srpske na današnjoj sjednici prihvatila je ponudu bijeljinske firme „Standard Računovodstvene Usluge“ u vlasništvu advokata Miloša Stevanovića za otkup 180 miliona KM dospjelih potraživanja Investiciono-razvojne banke RS, saznaje CAPITAL.
Ova bijeljinska firma za otkup svih dospjelih potraživanja Fonda za razvoj i zapošljavanje u vrijednosti od skoro 180 miliona maraka ponudio je 35,6 miliona KM.
S obzirom na to da je od dostavljanja ponude Vladi Srpske do njenog prihvatanja na današnjoj sjednici IRB RS uspjela naplatiti određeni iznos potraživanja, Stevanović treba da plati ukupno 32 miliona KM ili oko 20 odsto vrijednosti ukupnih potraživanja koja je IRB ponudio na prodaju na javnom oglasu objavljenom polovinom prošlog mjeseca.
Iako su ponuđači tek nakon potpisivanja ugovora o povjerljivosti i uplate 200.000 maraka mogli da pristupe dokumentaciji o kreditima, CAPITAL je prošle sedmice objavio da se radi se o kreditnim sredstvima koja je IRB bez posredovanja komercijalnih banaka plasirao direktno preduzećima u vlasništvu osoba bliskih vlasti koje te kredite nisu vraćale.
„Riječ je, između ostalog, o kreditima datim firmama „Energolinija“ iz Zvornika, „Aparthotel Vučko“ Jahorina, „Farmaland“ Gradiška, „Leder“ Bijeljina, „Ekvator“ Banjaluka i još tridesetak dužnika“, otkrio je naš izvor.
Podsjećamo, prema oglasu koji je raspisao IRB nominalna vrijednost dospjelih potraživanja je oko 125,5 miliona KM, dok se ostatak od 54,1 milion KM odnosi na obračunate kamate.
Generalno, riječ je o 41 ugovoru o zajmu, sa 37 dužnika. Od tog broja, 19 ugovora vrijednih 88,4 miliona KM obezbijeđeno je založnim pravom na nekretninama, a četiri čija je vrijednost 1,8 miliona, založnim pravom na opremi i ostaloj pokretnoj imovini.
Osam ugovora o zajmu čija je vrijednost 18,4 miliona maraka obezbijeđeno je založnim pravom na nekretninama, opremi i ostaloj pokretnoj imovini dok deset ugovora „teških“ 16,9 miliona KM nije obezbijeđeno ovim instrumentima.
Sva imovina koja je založena kao obezbjeđenje potraživanja iz portfelja se nalazi u Republici Srpskoj.
U IRB-u su pojasnili da potraživanja ne mogu kupiti pravna i fizička lica povezana sa dužnikom.
„IRB RS kupcu trajno prenosi potraživanja iz portfelja kao i sve rizike i koristi po tom osnovu, u skladu sa čim na kupca prelaze i sva pripadajuća sporedna prava“, navedeno je u tenderskoj dokumentaciji IRB-a uz napomenu da ne daju garancije za naplativost potraživanja.
CAPITAL: D. Momić
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Sve krediti koje je celavi dzombic odobrio. Zanimljivo bi bilo da je irb dao kredit Stevanu za otkup potrazivanja 🙂
Prvo Dzombica oslobadaju, kao naplativa su potrazivanja, cim ga oslobode ista se prodaju. Glupi narode.
Овај „посао“ је споран по више основа:
1.ИРБ РС је признао губитак од 148 милиона КМ. Ко је одговоран за пропадање 148 милиона КМ новца пореских обвезника? Сви који су одобрили ове кредите већ би требали бити у затвору.
2.Џомбић је ослобођен јер је кредит од Енерголиније био наплатив. Сада се види да је то лаж и да кредит није наплатив.
3.Потребно је провјерити одакле Стевановићу 32 милиона КМ. Такође, провјерити наредне његове кораке, нарочито да ли ће нешто наплатити од ових 148 милиона КМ „ненаплативих“ потраживања.
Ово је сигурно једна од већих афера у којима нестају стотине милиона, а нико није одговоран. Дно у Републици Српској се не назире.
Posao sam po sebi nije sporan, ali sve ovo oko “posla” ima dosta materijala za jednu dobru istragu. Naročito zanimljivo je otkud dotičnom ovolike pare! Zna se da svaka transakcija preko 30.000 KM mora imati dokaz o legalnom porijeklu, biće zanimljivo vidjeti odakle će stići ovih 30-ak miliona (vjerovatno kredit neke velike “domaće” banke :), ali da sačekamo …)
Kako IRB RS nije mogao od lopuže Đoke Ekvatora da naplati 11 miliona KM potraživanja kada lopuža ima hotel “Slaviju” u najstrožem centru BL, silne atraktivne placeve u N.Boriku, i drugu ekstra vrijednu imovinu? Ovo je samo još jedan dokaz da je Republika Srpska zemlja lopova, prevaranata i lažova. E moj glupi narode.