ISLAMABAD, U uslovima daljeg širenja svjetske ekonomske krize treba se opredjeliti za izgradnju novog međunarodnog finansijskog sistema jer je stari, stvoren u Breton Vudsu, prevaziđen, ocijenio je u autorskom napisu za pakistanski “Dejli tajms”, poznati američki ekonomista Džozef Štiglic.
On je ukazao da se svijet sada suočio sa najvećim globalnim ekonomskim usporavanjem u poslednjih četvrt vijeka, a možda i od perioda Velike depresije i da ta kriza nosi oznaku “Made in America”.
SAD su, prema riječima Štiglica koji za svoj naučni doprinos nagrađen i Nobelovom nagradom za ekonomiju, “izvezle toksične hipotekarne hartije širom svijeta”, u obliku raznih vrsta akcija i drugih finansijskih instrumenata.
Te hartije poreklom iz SAD su, kako naglašava Štiglic u tekstu za pakistanski dnevnik koji izlazi na engleskom jeziku, “napravile debakl”, a administracija američkog predsjednika Džordža Buša je na kraju učinila, da bi riješila tekuću finansijsku krizu, ono što su svi ekonomsiti tražili: dostavila je više likvidnih sredstava u banke.
Postojeće finansijske institucije – Međunarodni monetarni fond i Svjetska banka – nisu mogle da spreče tekuću krizu, upozorio je Štiglic, ukazujući na zabrinutost koja postoji oko spremnosti tako ustrojenih organizacija da se izbore sa nagomilanim problemima u svjetskoj privredi.
Od Velike depresije, početkom tridesetih godina prošlog vijeka, prošlo je 15 godina, uključujući i ratno razdoblje, dok nije pronađena formula za rješenje te krize. Sada se, kako navodi Štiglic, treba nadati da za stvaranje novih – efikasnijih institucija neće biti potrebno previše dugo razdoblje, jer bi cena za takvo zakašnjenje bilo previsoka.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.