BEOGRAD, Za subvencije na kredite poljoprivrednicima Vlada Srbije izdvojila je 2,7 milijardi dinara, a prema uredbi koja je usvojena u petak na telefonskoj sjednici, već 25. maja ovi zajmovi biće dostupni. Odobravaće se na period od tri do pet godina, pri čemu će efektivna kamata biti od osam odsto godišnje.
– Planiramo da snažno podržimo razvoj stočarske proizvodnje – rekao je u petak, povodom odluke Vlade, premijer Mirko Cvetković otvarajući ministarsku konferenciju povodom predsedavanja Srbije Centralno-evropskoj inicijativi u 2011. godini. – Zajmovi su namijenjeni za stočare, ali i ratare, a predviđena je i mogućnost refinansiranja kredita koji su uzeti prošle godine. Maksimalni iznos zajma je pet miliona dinara.
Poljoprivreda, kao jedna od najvažnijih privrednih grana, podsjetio je u petak premijer, ima udio veći od 10 odsto u bruto društvenom proizvodu Srbije.
Prema najavama Dušana Petrovića, ministra poljoprivrede i trgovine, već sljedeće nedjelje će na stolu biti kompletne mjere.
– O usvojenoj uredbi razgovaraćemo tokom Poljoprivrednog sajma – rekao je u petak Petrović.
Inače, 78. međunarodni poljoprivredni sajam u Novom Sadu, manifestaciju, koja je, postala najveća sajamska priredba u jugoistočnoj Evropi otvoriće u subotu predsjednik Srbije Boris Tadić.
Ove godine kako je najavljeno, okupiće se više od 1.500 izlagača, iz više od 60 zemalja, a manifestaciju, koja se završava 21. maja će takođe posjetiti i 18 ministara poljoprivrede. Organizatori ponosno ističu da se na Sajmu pojavljuju svi koji nešto znače ili traže u poljoprivredi, prehrambenoj industriji, stočarstvu i privrednim granama. Gost-partner Poljoprivrednog sajma ove godine je Portugal. Dnevne ulaznice koštaju 500 dinara, kolektivne 350, a đaci, studenti i penzioneri ulaznice plaćaju 200 dinara.
Rast cijena
Premijer Srbije Mirko Cvetković i guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić razgovarali su u petak o mjerama koje se odnose na cijene pod kontrolom države. Premijer je istakao da je najveći rast cijena zabilježen kod komunalnih usluga, kao što je grijanje, ali da tu značajnu ulogu imaju ulazni troškovi koji nisu pod kontrolom države, kao što su energenti.
– To je ostalo otvoreno, kao i pitanje saobraćaja koji, takođe, koristi naftne derivate, a ostale cijene će biti zadržane u planiranim okvirima – rekao je premijer. Novosti
Komentariši