ŽENEVA, Spor SAD i Evropske unije povodom subvencija evropskom proizvođaču aviona “Erbas” je tako komplikovan da Svjetska trgovinska organizacija neće biti u stanju da donese definitivnu odluku do kraja iduće godine, saopšteno je danas u sedištu STO u Ženevi.
Odlukom se produžava neizvjesnost povodom jednog od najtežih i najkomplikovanijih transatlanskih trgovinskih sporova, vrijednog desetine milijardi dolara, u kome i EU i SAD optužuju jedni druge za nelegalnu finansijsku podršku njihovim proizvođačima putničkih aviona.
“Erbas” je jedna od filijala Evropskog konzorcijuma za izradu vazduhoplova, vojne i svemirske opreme (EADS).
STO trgovinske sporove obično rješava za šest mjeseci, a Komisija koja se bavi optužbama SAD da EU nezakonito iz budžeta pruža subvencije “Erbasu” osnovana je još 2005.
U saopštenju STO se navodi da Komisija neće biti u stanju da završi posao u narednih šest mjeseci zbog “suštinske i proceduralne kompleksnosti” i obima materijala uključenog u čitav proces.
“Očekuje se da će Komisija završiti posao u 2009. godini,” navedeno je u saopštenju.
Pošto bi u ovom sporu moglo biti utvrđeno da obje strane krše pravila o konkurentnosti i propise međunarodne trgovine, “Erbas” je u nekoliko navrata ponudio da se rješenja nađu u direktnim pregovorima.
Izvršni direktor “Erbasa” Tom Enders izjavio je u aprilu da je “malo vjerovatno” da će do dogovora doći za pregovaračkim stolom.
“Boing” je prošle godine nadmašio “Erbas” po vrijednosti prodatih putničkih aviona od oko 80 milijardi dolara, ali je njegova proizvodnja ugrožena sedam sedmica starim štrajkom zaposlenih.
Početkom ovog mjeseca “Erbas” je suspendovao planove povećanja proizvodnje putničkih aviona zbog globalne finansijske krize.
“Boing” je u srijedom saopštio da je zbog štrajka mašinista, problema sa snabdevanjem i pod prijetnjom da bi moglo doći do novog odlaganja programa izrade novog aviona 787 “drimlajner, neto profit kompanije u trećem tromjesečju smanjen za čak 38 odsto.
Kompanija je objavila da je njen čist profit pao na 695 miliona dolara, dok je zarada po akciji smanjena 33 odsto, na 96 centi.
“Boingovih 27.000 mehaničara, 16 odsto ukupne radne snage, štrajkuje još od 6. septembra zbog spora sa upravom firme povodom potpisivanja novog kolektivnog ugovora.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.