BEOGRAD, U Srbiji treba što prije osnovati Razvojnu banku, prije svega za podršku izvoznoj privredi, zajednička je ocjena privrednika i ekonomskih analitičara, pri čemu je za domaće biznismene prioritet u njenom budućem radu obezbjeđivanje povoljnih dugoročnih kredita, a za ekonomiste je najvažnija samostalnost u radu te finansijske institucije.
Ekonomski savjetnik premijera Srbije Jurij Bajec rekao je da je u toku proces pripreme osnivanja Razvojne banke, koja bi bila državna banka i počela bi da funkcioniše sa državnim kapitalom, a kasnije bi mogli da se pojave i drugi ulagaci, kao što su neke međunarodne finansijske organizacije ili druge države.
Uz podsjećanje da je bivša Jugoslavija imala sličnu razvojnu banku, koja se zvala JUBMES banka, Bajec je rekao da bi Razvojna banka Srbije trebalo da funkcioniše na osnovu sopstvenog zakona i da svojim djelovanjem podržava razvojne prioritete Srbije, prije svega velike izvozne i razvojne projekte.
Što se tiče osnivačkog kapitala Razvojne banke, Bajec smatra da bi se on mogao preusmjeriti iz različitih fondova, kao što je Fond za razvoj i skupi kao početni kapital, koji bi poslije toga mogao kasnije da se povećava.
Predsjednik Saveza ekonomista Srbije (SES) Dragan Đuričin smatra da sve zemlje, koje računaju sa proinvesticionom razvojnom strategijom, moraju imati podršku za investicije u realnom sektoru i rastu konkurentnosti, tako da je postojanje Razvojne banke i njeno efikasno funkcionisanje “uslov svih uslova” za preokret u ekonomiji Srbije.
“Ono što bi minimalno trebalo da bude funkcija Razvojne banke u Srbiji to bi, prije svega, trebalo da bude funkcija obezbjeđivanja garancija za izvozne poslove i ta funkcija nije pretjerano skupa, ali je veoma bitna”, naglasio je Đuričin u izjavi Tanjugu.
Sa ovom konstatacijom saglasio se i generalni direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović, koji smatra da bi jeftini dugoročni krediti pomogli privredi da servisira proizvodnju i zadrži postojeća radna mjesta. Tanjug