BEOGRAD , Stočarska proizvodnja u Srbiji decenijama opada za jedan do dva odsto godišnje, a jedan od razloga za to je i činjenica da problemi u agraru sa kojima se Srbija godinama suočava nisu sistemski rešeni, izjavio je savjetnik u Privrednoj komori Srbije (PKS) Branislav Gulan.
Da bi problemi sa kojima se suočavaju stočarstvo i ostale oblasti poljoprivredne proizvodnje bili riješeni, potrebno je donijeti odgovarajuću strategiju, koja će biti aktuelna narednih 30 do 50 godina, kazao je Gulan i naglasio da tako rade i ostale zemlje kojima Srbija teži.
Na taj način neće biti potrebno da se, sem u ekstremnim slučajevima, stalno donose uredbe, jer se na taj način sistemski ništa ne riješava, istakao je Gulan.
U Srbiji ima između 30.000 i 40.000 praznih objekata za tov svinja i goveda i kada bi se ti objekti napunili Srbija bi mogla da bude svrstana u zemlje sa razvijenim stočarstvom.
Stočarstvom se u Srbiji bavi oko 700.000 gazdinstava i ono donosi 40 odsto bruto društvenog proizvoda poljoprivrede, kazao je Gulan.
Prošle godine je u Srbiji proizvedeno oko 440.000 tona mesa, što je za 210.000 manje nego 1990.
Srbija godišnje proizvede 83.000 tona goveđeg mesa, 255.000 tona svinjskog mesa, 20.000 tona ovčjeg mesa i 75.000 tona živinskog mesa.
Prema statističkim podacima, godišnja potrošnja mesa po stanovniku u Srbiji je 43 kilograma, dok je 1990. godine bila 65 kilograma. Od toga, potrošnja svinjskog mesa po stanovniku je 22 kilograma, goveđeg i junećeg 11 kilograma, živinskog sedam kilograma i jagnjećeg tri kilograma.
Gulan je istakao da smatra da je potrošnja mesa još manja i da iznosi oko 36 kilograma po stanovniku.
Prema podacima PKS, karakteristika klanične industrije Srbije je da se nepoštuje CEFTA sporazum, jer u Srbiju peko područja Kosova i Metohije i Bosne i Hercegovine ulazi meso, koje je proizvedeno u Latinskoj Americi,
Na srpskom tržištu ima puno svinjske pršute, koja je proizvedena u onim dijelovima Srbije u kojima nema ni približno toliko svinja, koliko je pršute na tržištu, dodao je Gulan.
Govoreći o mljekarskoj industriji, Gulan je podsjetio da Srbija ima 220 mljekara i da godišnje proizvede 1,6 milijardi litara mlijeka, od čega se zvanično preradi 900 miliona litara.
Godišnja potrošnja mlijeka po stanovniku je 65 litara, što je veoma malo, rekao je on i dodao da je u vreme SFRJ godišnja potrošnja mlijeka po stanovniku bila 120 litara, a da je na osnovu te potrošnje SFRJ bila svrstana u nerazvijene zemlje.