MRKONJIĆ GRAD, Poljoprivrednici iz opština Mrkonjić Grad i Rogatica ne pamte kad su imali veće prinose krompira, a naruku im je išlo i lijepo oktobarsko vrijeme, koje su iskoristili da okončaju sve radove na njivama.
Ratari u mrkonjićkoj opštini hvale se da su izvadili krompir sa oko hiljadu hektara oranica. Rod krompira je rekordan i na njegov prinos nisu uticale nepovoljne vremenske prilike i dugotrajna suša.
Naprotiv, sušni period zbog nadmorske visine, pošto se većina parcela pod zasadom krompira nalazila na nadmorskoj visini od 600 do 900 matara, je pogodovao, jer nije bilo biljnih oboljenja. To tvrde stručnjaci i poljoprivrednici, koji su prezadovoljni rekordnim rodom krompira, koji je postao istinski brend ovoga kraja, jer se radi o ekološki čistom krompiru, koji se ne tretira herbicidima.
Naime, zbog nadmorske visine parcela, na zasadima krompira nije bilo pojave zlatice i drugih biljnih parazita.
Zbog dobrog roda napunjeni su svi trapovi i ostave, a na prodaju čeka više stotina tona ekološki čistog krompira. Poljoprivrednik iz Podbrda Boro Lazendić prezadovoljan je prinosima, ali zabrinut je kako će ratari iz Podraškog polja prodati viškove krompira. On je naglasio da u Mrkonjić Gradu nema organizovanog otkupa tržišnih viškova ove poljoprivredne kulture.
– Prinosi krompira su rekordni u našem selu. Malo ko pamti ovako dobar prinos krompira, koji je čist i izvanrednog kvaliteta. Da je riječ o rekordnim prinosima potvrđuje i to da sam sa jedne parcele od oko 800 kvadrata izvadio dvije tone krompira, što govori da sam na jednom kvadratu imao prinos od oko 25 kilograma krompira. Neke moje komšije imale su još veći prinos – rekao je Lazendić.
Poljoprivrednici na Borikama i širom opštine Rogatica koriste svaki trenutak lijepog vremena da povade rod sa 232,5 hektara zemljišta, koliko su registrovani proizvođači i porodična domaćinstva ove godine posijali.
– I pored dosta lošeg ljeta, tokom kojeg je bio veliki broj kišnih, ali i dana sa ekstremno visokim temperaturama, rod krompira je dobar, a kvalitet izvanredan – priča agronom Dušan Planojević, koji je kao vlasnik privatnog poljoprivrednog preduzeća “Agros” sjemenski krompir sijao na 170 dunuma.
On je dodao da rod zavisi od sorte do sorte i primjene agrotehničkih mjera.
– Prosjek sjemenskog krompira na mojim parcelama je oko tri tone po dunumu, odnosno 30 po hektaru, dok je merkantilni, odnosno krompir za jelo, donio po dvije tone po dunumu – rekao je Planojević.
Za vađenje krompira i ove godine angažovani su sezonski radnici. Iako je dnevnica 30 maraka, traži se radnik više, jer proizvođači žele da ovaj posao obave u što kraćem roku.
Kukuruz
Poljoprivrednik Mile Milić ističe da su nekada mrkonjićki proizvođači krompir mijenjali za kukuruz sa poljoprivrednicima iz Lijevča polja. Poslednjih godina trampe nema jer su cijene kukuruza dosta visoke, a krompira niske, pa kod poljoprivrednika iz Lijevča polja nema interesa da kukuruz mijenjaju za krompir. Ratari kažu da će najveće količine krompira utrošiti za ishranu svinja, jer je teško obezbijediti plasman na tržište Srpske, zbog “poplave” krompira sumnjivog kvaliteta. Glas Srpske