SARAJEVO, Štete prouzrokovane šestodnevnom obustavom rada mašinovođa u decembru prošle godine procijenjene su na šest do osam miliona KM, rečeno nam je u Upravi “Željeznica FBiH”.
Mašinovođe su stupile u štrajk 13. decembara zbog naredbe Uprave preduzeća da lokomotivama putničkih vozova na liniji Sarajevo – Zenica – Doboj upravlja po jedan mašinovođa umjesto dvojice. Štrajk je prekinut 18. decembra kasno uveče pregovorima uz posredstvo potpredsjednika Federacije BiH Mirsada Kebe i predsjednika Samostalnog sindikata BiH Ismeta Bajramovića.
“Direktne i indirektne štete iznose između šest i osam miliona KM. U to spadaju gubici ‘Željeznica FBiH’, gubici komitenata za koje prevozimo teret, dijelom troškovi otkazivanja ugovora, finansijski troškovi prevoza putnika autobusima, troškovi stajanja brodova u Luci Ploče i drugi gubici”, kaže Samir Kadrić, savjetnik generalnog direktora “Željeznica FBiH” (ŽFBiH) za informisanje.
Oštećene kompanije nisu podnosile tužbe za načinjene štete, ali se posljedice štrajka i te kako osjećaju jer su svi veliki korisnici usluga prilikom sklapanja godišnjih ugovora za prevoz tereta za 2011. godinu tražili dodatne garancije da će “Željeznice FBiH” preuzeti rizik u slučaju nelegalnih obustava rada.
“Štete su puno veće nego u slučaju nedavnog štrajka u ‘Željeznicama Republike Srpske’, gdje su iznosile oko milion KM, jer je obustava rada u FBiH bila totalna, za razliku od štrajka u RS, gdje je ispoštovan minimum procesa rada”, pojašnjava Kadrić i dodaje da su posljedice višednevnog štrajka s kraja prošle godine osjetili i radnici ŽFBiH jer nisu dobili jednu platu, koja je trebalo da bude četrnaesta plata u 2010. godini.
Dogovorom o prekidu štrajka sredinom decembra udovoljeno je zahtjevima mašinovođa, a Uprava se obavezala da neće sankcionisati štrajkače.
Međutim, Uprava ŽFBiH aktivirala je tužbu protiv Sindikata mašinovođa FBiH za nadoknadu štete od oko 71.000 KM zbog štrajka organizovanog sredinom 2009. godine, a koji je Opštinski sud u Sarajevu proglasio nezakonitim. Osim predsjednika Sindikata Vernesa Buljugije, tužbom su obuhvaćeni i organizatori štrajka Jasmin Kurić, Rešid Malović, Mustafa Karić, Borislav Josić, Jasmir Topal i Srećko Ignjatović.
U pregovorima koji su vođeni prilikom decembarskog štrajka, Sindikat mašinovođa tražio je da Uprava ŽFBiH odustane od tužbe za nadoknadu štete za prethodni štrajk.
U Sindikatu mašinovođa tvrde da je dogovor o tome postignut, ali da među tačkama sporazuma objavljenim poslije na oglasnoj ploči nije bilo one koja se odnosi na sporne tužbe.
Prema pojedinim mišljenjima, Uprava je aktivirala tužbe kako bi mogla da se nagodi sa Sindikatom mašinovođa, a koji je u međuvremenu pokrenuo sudske sporove zbog izmjena Pravilnika o radu i Kolektivnog ugovora željezničara u FBiH. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.