BEOGRAD, Novi krediti Evropske investiciione banke sa izuzetno povoljnim kamatama i uslovima otplate stižu u pravi čas, jednoglasni su vodeći domaći izvoznici, koji prvi put imaju priliku da se zaduže povoljno, kao i njihove strane kolege.
Mogućnost zaduživanja i podizanja investicionih kredita, ovog puta po „evropskim“ uslovima, pozdravlja gotovo kompletna srpska prehrambena industrija, ali i industrija namještaja, metalskog kompleksa.
Ninko Tešić, generalni direktor „Impol Sevala“ iz Sevojna kaže da su to najkvalitetnija sredstva, koja je srpska privreda do sada dobila.
– Aranžman je izuzetno dobar, sredstva su znatno jeftinija nego kod naših poslovnih banaka i prvi put nam je omogućeno da možemo da se zadužimo kao naši konkurenti u svijetu – ističe Tešić. – Sada predstoji ratifikacija na Skupštini, pa ugovori Narodne banke Srbije sa poslovnim bankama, pa saglasnost EIB-a na te aranžmane. Inače, naš plan je da iz tih sredstava uzmemo investicioni kredit za izgradnju linije za bojenje.
Predsjednik grupacije za konditorsku industriju pri Privrednoj komori Srbije Miroljub Aleksić smatra da je ugovaranje kredita u vrijeme visoke nelikvidnosti našeg tržišta sa EIB „veliki uspjeh naše vlade i stimulans za zdrave i izvozno orijentisane srpske firme“.
– Posebno kada se uzmu u obzir povoljni uslovi i rok otplate kredita – naglašava Aleksić. – Kamata je četiri odsto na 12 godina, sa „grejs“ periodom otplate od četiri godine. To znači da su stvoreni uslovi za još veći izvoz i plasman domaćih proizvoda na inostranom tržištu.
Sličan komentar stiže i iz „Simpa“, vodećeg domaćeg proizvođača namještaja. Slađan Disić, generalni direktor te vranjske kompanije ističe da će novi krediti EIB s obzirom na rok i „grejs“ period otplate doprinijeti daljem rastu domaće privrede.
– „Simpo“ ivozi više od 60 odsto ukupne proizvodnje, a mogućnost kreditiranja pod novim uslovima daće samo „vjetar u leđa izvoznicima“ – tvrdi Disić. – Plan je da do kraja 2011. plasiramo na inostrana tržišta redovan asortiman namještaja i proizvode za opremanje poslovnog prostora i hotela u vrijednosti od 50 do 55 miliona evra.
Razmjena
Ukupan obim spoljnotrgovinske razmjene Srbije sa svijetom u prvom kvartalu ove godine iznosi 7,3 milijarde dolara, i za četvrtinu je veći, tačnije za 25,1 odsto nego u istom periodu prethodne godine. Plasman domaćih proizvoda na inostranom tržištu u tom periodu povećan je sa 2,03 na 2,68 milijardi dolara ili za čitavih 32,1 odsto. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.