Stranci mogu biti osnivači ustanova

BANJALUKA, Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sistemu javnih službi kojim predviđa da i strana fizička i pravna lica mogu biti osnivači ustanova, što je novina u pravnom sistemu Srpske.

“Propisana je obaveza pribavljanja saglasnosti prilikom osnivanja ili suosnivanja jedne ustanove od svih resornih ministarstava ili resornih institucija”, rekla je ministar uprave i lokalne samopurave Srpske Lejla Rešić.

Rešićeva je naglasila da, osim Vlade Srpske, u osnivanje mogu biti uključene i lokalne zajednice sa stranim pravnim i fizičkim licima pod istim uslovima, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose s javnošću.

Ovim zakonom propisano je i da će Vlada biti uključena u upravne odbore da bi i na taj način bila zaštićena Srpska, odnosno lokalne zajednice.

“Na ovaj način Republika Srpska otvara vrata stranim investitorima da mogu lakše raditi na teritoriji Republike”, navela je Rešić.

Vlada Republike Srpske prihvatila je danas i informaciju o strateškim dokumentima koji se pripremaju na nivou BiH.

Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je, da je Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju analizirajući te dokumente, došlo do broja od 50 takvih dokumenata, bilo da su oni u fazi izrade ili postoji incijativa za njihovu izradu na nivou BiH.

Ona je dodala da su mnogi od tih dokumenata sporni sa apekta ustavnih nadležnosti, te da se određeni dokumenti pripremaju na nivou Savjeta ministara, na nivou BiH za koje nadležnost postoji na nivou entiteta, navodi se u saopštenju.

“Veoma često se kao izgovor koristi da su takvi zahtjevi ispostavljeni, ili da je potrebno da se definišu dokumenti, zato što je riječ međunarodnom projektu, međunarodnoj obavezi BiH, a najčešće se kaže da je u pitanju evropski put BiH”, rekla je Cvijanovićeva.

Pročitaj više:  Novalić- Proskurjakova: Ukazano na neefikasnost javne uprave

Ona je istakla da je analizirajući te dokumente konstatovano da se u velikom broju ne radi o ispostavnjenim evropskim obavezama, te da se radi o uzurpiranju entitetskih ovlaštenja i da se sa tom praksom mora prestati.

Cvijanovićeva je dodala da stavovi predstavnika Srpske nisu uvažavani, te da se došlo do saznanja da u mnogim slučajevima, ono što je tamo traženo u okviru informacija, koje su napravljene da se vidi da li će se analizirati takvi dokumenti, takođe nije uvažavano.

Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske je navela da je Vlada danas zaključila da će obavijestiti Savjet ministara BiH u vezi o saznanjima po pitanju ovih dokumenata, te da će se tražiti preispitivanje većine ovih dokumenata za koje je utvrđeno da nisu u saglasnosti sa ustavnom strukturom BiH.

Ona je dodala da na nivou BiH postoji prevelik broj institucija koje nisu prepoznate u ustavu i koje su „gutači para“, jer obavljaju poslove za koje nisu ustavno nadležne i nikome ne polažu račune o trošku sredstava, koji nikada nisu srazmjerni benefitima koji iz njih proističu.

Vlada je utvrdila i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o registraciji poslovnih subjekata u Srpskoj, kojim se uređuje postupak registracije poslovnih subjekata kod nadležnih registracionih sudova u Srpskoj.

Usvajanjem ovog zakona stvaraju se procesne pretpostavke za potpuno izjednačenje stranih privrednih društava sa privrednim društvima sa sjedištem u Srpskoj.

Cvijanovićeva je rekla da je uspostavljena interresorna grupa na nivou Vlade Srpske koja će se baviti pitanjem reforme koja se odnosi na poslovnu registraciju.

„Naš cilj jeste da se poslovna registracija svede u minimalne okvire, uz minimalne troškove, koji će kako analiza pokazuje biti umanjeni i do 10 puta, što bi značilo da period registrovanja privrednih subjekata traje maksimalno do tri dana. U tom smislu, stupamo u jedan veliki projekat koji bi stvorio povoljnije uslove za investitore, strane ili domaće“, navela je Cvijanovićeva.

Pročitaj više:  Kantonalni sud u Sarajevu odbio da prizna zakon vanrednoj upravi Agrokora

Vlada je usvojila i informaciju o provedenom postupku javne nabavke mineralnog đubriva NRK 9:15:15 u količini do 10.000 tona za potrebe jesenje sjetve 2012. godine u Srpskoj.

„S ciljem pomoći za zasnivanje jesenje proizvodnje Vlada je donijela odluku da se izvrši interventna nabavka određene količine mineralnog đubriva za jesenju sjetvu“, rekao je pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Zoran Kovačević.

On je naglasio da se ušlo u postupak nabavke, i da je formirana komisija koja je putem pregovaračkog postupka uputila poziv poznatim proizvođačima i dobavljačima mineralnog đubriva na šest adresa.

Ponudu je dostavila jedna firma “Fertil” doo Bačka Palanka, dok su se druge izjasnile da ne mogu ispuniti određene uslove.

“U toku pregovoračkog postupka dogovorena je cijena od 1,17 KM sa PDV-om, što znači ako uključimo regres 25 procenata, koji ide kao redovna mjera od strane Ministarstva poljoprivrede, krajnji korisnici bi platili 0,83 KM po kilogramu”, navodi se u saopštenju.

Na današnjoj sjednici prihvaćena je i informacija o realizaciji posebnog programa subvencionisanja kamatne stope na stambene kredite za mlade i mlade bračne parove u Srpskoj.

Poseban program subvencionisanja kamatne stope na stambene kredite za mlade i mlade bračne parove se realizuje od 2008. godine, a ukupan broj dodijeljenih subvencija od početka realizacije ovog programa, uključujući i posljednji raspisani konkurs, iznosi 1.446.

Podaci Ministarstva porodice omladine i sporta i komercijalnih banaka, govore o stalnom interesovanju mladih i mladih bračnih parova za korištenje ove vrste subvencije.

Za realizaciju Programa stambenog zbrinjavanja mladih i mladih bračnih parova u Republici Srpskoj u 2013. godini, za izmirenje obaveza nastalih po konkursima realizovanih u proteklih pet godina, kao i za raspisivanje konkursa za dodjelu novih subvencija, potrebno je u budžetu za narednu godinu obezbijediti sredstva u minimalnom iznosu od 1.130.000 KM. Srna

Pročitaj više:  Reformske aktivnosti imaće efekta na domaću privredu

 

 

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts