BEOGRAD, Građani koji imaju prijavljeno prebivalište – ličnu kartu istovremeno u Srbiji i inostranstvu moći će u Srbiji da voze automobile sa inostranim registarskim tablicama, ukoliko posjeduju dokument kojim mogu da dokažu da im “centar životnih i poslovnih aktivnosti nije u Srbiji”, saopšteno je iz MUP-a Srbije.
U saopštenju se navodi da lica koja imaju prijavljeno prebivalište u Srbiji i, istovremeno, prijavljeno prebivalište /lična karta/ ili boravište u inostranstvu /radna dozvola i slično/, moraju posjedovati neki od sljedećih dokumenata – zdravstvena knjižica, radna knjižica, dokaz o adresi članova uže porodice, potvrda o zaposlenju u firmi čije je sjedište ili ogranak u inostranstvu, dokaz o mjestu školovanja djece i slično.
Ukoliko građanin sa prebivalištem u Srbiji /vozač inostranog vozila/ posjeduje neke od navedenih dokaza, smatraće se da mu centar životnih i poslovnih aktivnosti nije u Srbiji, što mu daje pravo da upravlja vozilom inostrane registracije, navodi se u saopštenju.
Dokumentacija koju budu prezentovali vozači inostranih vozila će se posmatrati kao skup činjenica kojom se sa sigurnošću može utvrditi da je tom licu centar životnih i poslovnih aktivnosti van Srbije.
U slučaju da u momentu kontrole vozač ne posjeduje dovoljan broj dokumenata kojim bi dokazao centar svojih životnih i poslovnih aktivnosti, policijski službenici će privremeno, do okončanja potrebnih provjera, oduzeti vozilo ili registarske tablice.
U saopštenju se navodi da lica koja imaju prebivalište u Srbiji, a nemaju odobreno privremeno ili trajno boravište u inostranstvu, ne mogu upravljati vozilima registrovanim u inostranstvu.
Lice koje ima prebivalište u Srbije, a namjerava da doveze vozilo registrovano u inostranstvu, ima obavezu da to vozilo prijavi carini. U suprotnom, takvo se vozilo oduzima i predaje nadležnom carinskom organu.
U slučaju da se ovakvo vozilo nalazi na području Srbije od prije 25. jula ove godine, a njima upravljaju građani koji prebivaju u Srbiji, prema istima se primenjuju mere prekršajnog progona /član 273. u vezi člana 331. stav 1. tačka 82. Zakona o bezbednosti saobraćaja/.
Za taj prekršaj zaprijećena kazna je od 15.000 do 30.000 dinara /od oko 160 do oko 320 evra/, uz oduzimanje registarskih tablica koje se vraćaju zemlji u kojoj su izdate.
Vozilom registrovanim u inostranstvu mogu upravljati lica koja imaju prebivalište u Srbiji, ako duže od šest mjeseci borave u inostranstvu /smatra se da nemaju stalno prebivalište Srbiji/, lica koja imaju odobreno privremeno boravište u inostranstvu do šest mjeseci, kao i članovi njihove uže porodice ili lica koja upravljaju “rent- a – kar” vozilima, navodi se u saopštenju.