PALE, Strategija razvoja energetike Republike Srpske /RS/ predstavlja jedan od ključnih strateških dokumenata, a posebno je značajna za razvoj energetike u narednih 20 godina, jer je planirana za period do 2030. godine.
Pomoćnik ministra za elektroenergetski sektor u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS Ljubo Glamočić izjavio je danas Srni na Palama nakon javne rasprave o Nacrtu strategije razvoja energetike u RS da ova strategija predstavlja skup ciljeva i mjera za implementaciju politike Vlade u energetskom sektoru.
“Strategija je definisana obavezama iz energetske politike Vlade RS, koje je usvojila Narodna skupština 2008. godine, s osnovnim ciljem da se za potrebe potrošača u RS svih vidova energije obezbijedi uredno i kvalitetno snabdijevanje i da se, zahvaljujući prirodnim resursima – od hidro potencijala do fosilnih goriva i ostalih vidova, ti potencijali maksimalno iskoriste s ciljem sveopšteg privrednog razvoja RS”, rekao je Glamočić.
On je naglasio da je u toku izrada strategije razvoja RS, u kojoj su definisani prioriteti, a među prvima je sektor energetike koji po svim projekcijama treba da bude nosilac i ostalih privrednih aktivnosti u Srpskoj.
Prema njegovim riječima, izgradnja energetskih objekata planirana je na taj način da angažuje što veći broj proizvodnih preduzeća iz svih djelatnosti, kako bi se započeo novi investicioni ciklus u RS.
Pomoćnik ministra je istakao da je na javnim raspravama u Trebinju i danas u Palama najviše primjedbi bilo u vezi sa korišćenjem hidropotencijala na slivu rijeke Trebišnjice, te na rješenja o kvalitetnijem korišćenju resursa kada je riječ o fosilnim gorivima.
“Svi subjekti izražavaju zainteresovanost za aktivno učešće i počinjanje novog investicionog ciklusa, odnosno gradnje novih energetskih objekata”, rekao je Glamočić.
On je dodao da u posljednjih 25 godina na prostorima RS nije urađen nijedan proizvodni subjekat u oblasti energetike, istakavši da je činjenica da je zaista neophodno u narednom periodu preduzeti niz aktivnosti kako bi ciljevi u vezi sa ovom strategijom bili realizovani što prije.
Glamočić je rekao da će, nakon javnih rasprava, resorno ministarstvo sa konsultantima detaljno analizirati sve sugestije i primjedbe, ugraditi ih u dokument koji će razmatrati Vlada i uputiti ga u Narodnu skupštinu RS, koja bi trebalo da ga usvoji u julu.
Javne rasprave koje se organizuju u saradnji sa regionalnim privrednim komorama, biće održane 28. maja u Bijeljini, 2. juna u Doboju i, završna, 4. juna u Banjaluci.
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Jaka strategija. Sva obecanja koja se daju su na dugom stapu za 20-30 godina.
Vrlo zanimljivo bi bilo cuti kakva oni rjesenja nude za ovo sto su zabrljalji sa RITE. Ko ce da nastavi igradnju drugog bloka ove TE, i ko ce da obesteti male akcionare i kada?
Svaka strategija bez rjesavanja ovih konkretnih pitanja djeluje neubjedljivo i smjesno.
Ta strategija je predizborni pamflet da se skrene priča sa fijaska sa CEZ-om koji ćemo svi mi platiti.
Ovakva kakva je, stragija je skup želja u čije ostvarenje ne vjeruju ni oni što su je pisali, ali možda posluži za dobijanje glasova, u stilu, eto mi pravimo strategije razvoja, a opozicija ne radi ni to…
Ljudi, pa ovo je sramota za RS. Ovdje nije navedeno ko je radio strategiju. Pouzdano se zna da je to obavljala ovlastena kuca iz Hrvatske. Pa nemogu da vjerujem da nam trebaju raditi ljudi iz inostranstva ovakve studije, kao da nemamo vlastitog kadra…..Sva ostala prica je suvisna!!!!!
Poljoprivredni, šumski i energetski resursi Republike Srpske su objektivno najvrijedniji i njima prioritetno treba usmjeriti pažnju i raspoloživa sredstva. Među njima, energetski resurs daje fturuju kao finalni proizvod koji ima sigurnu prođu na svjetskom tržištu. Poljoprivredni i šumski proizvodi imaju sigurnu prođu, ali kao sirovina ili poluproizvod, i zbog toga je energetski u prednosti. Sa druge strane,u njih trebaju znatno manja ulaganja, odnosno u iskorišćavanje energetskog resursa trebaju ogromna sredstva, koja mi opet objektivno nemamo.Sa Glamočićem se ne slažem da usmjeravanjem praktično svih raspoloživih sredstava u izgradnju par energetskih kapaciteta može se pokrenuti privredni ciklus, niti se slažem da elektroenergetski objekti imaju uticaja na niz drugih preduzeća. Glamočić zna da je sistem elektroprivrede po svojoj prirodi zatvoren sistem i da neznatno indirektno utiče na stvaranje drugih poslovnih subjekata i zato mi se čini da mu je ova izjava prioritetno usmjerena na predizbornu kampanju.Vjerujem da Ljubo nevoljno tome žrtvuje svoje znanje i iskustvo znajući da će kasnije morati mnogima da to debelo objašnjava. Tekst Strategije nisam čitao pa nemam komentara, ali ako je stručno i korektno urađen i cijena primjerena, nemam ništa protiv kome je to plaćeno.
Ne razumijem, zašto bi strategiju radili “hrvati”, kao da mi nemamo dovoljno stručnjaka za to. Jedino ako je zbog koalicije HDZ-SNSD, to je opravdano zbog budućnosti “Nezavisne BiH”.
brkoug slazem se sa tobom da poljoprivredni i sumski resursi u normalnom drustvu imaju veliki ekonomski i energetski znacaj. Medjutim kod nas je opste rasulo u ovim sektorima, u sumarstvu je nevidjen kriminal, firma duguje vec tri plate zaposlenim, duguje opstinama sumsku rentu. Opsti je kolaps nastupio i zbog toga sto su vlada i opstine najvise opteretile porezima cijenu sortimenata. Tako da su za isti kvalitet trupaca cijene mnogo jeftinije u federaciji a koliko sam cuo, mada ne znam pouzdano, trupci se uvoze iz ukrajine, rumunije i hrvatske. Hocu da kazem da smo izgubili i svoje vlastito trziste, a kamo li za izvoz
6.sumar!Ne znam detalje kao Vi, ali vidim što šta sa strane, zbog čega Vam vjerujem ovome što pišete.Ja govorim o resursima u nosrmalnim uslovima i nadam se da će na jesen doći do promjena, ali ne ono “sjaši kurta da uzjaši murta”, nego stvarnih. Znam da je ogrevno drvo pripremljeno za kamine u Austriji i Njemačkoj iz Ukrajine jeftinije 20% od našeg i da su izvoznici iz RS sa najnovijim poskupljenjem oblovine na granici da prekinu izvoz, znam i da su poreske i druge obaveze velike, ali Vas uvjeravam da Vam je menadžment orjentisan na ekonomiju, a ne politiku, bili bi ste uspješna firma i uz postojeću konkurenciju i postojeće obaveze prema državi, opštinama, radnicima i poslovnim partnerima. Ne znam Vam rukovodstvo, ali znam da postoje samo dvije i samo dvije mogućnosti da ste u takvoj situaciji.Jedna je da su nestručni, a druga da su pod nečijim pritiskom kome ne mogu, ne znaju ili nesmiju da se odupru.